Na Svojanově oslaví den dětí s pohádkami 

Svitavsko – Správa hradu Svojanov nachystala ke dni dětí pobavení s pohádkovými bytostmi. Divadelním představením odstartuje i výstava loutkových divadélek.

„Na první červnový víkend je naplánované zpestření prohlídek. Návštěvníci se na obou prohlídkových trasách budou potkávat se známými pohádkovými postavami," říká kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír. Nebude chybět princezna, sem tam se objeví nějaký vodník, čarodějnice, ale třeba i čert.  

Setkání s pohádkovými postavami budou interaktivní. „Účastníci prohlídek by měli počítat s tím, že budou vtažení do děje. Prohlídky jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro všechny dospělé, kteří mají rádi pohádky," uvádí kastelán. Na tyto speciální prohlídky není nutné se předem objednávat. Budou vycházet v poměrně krátkých intervalech. Dny pohádek se odehrají 3. a 4. června 2023. Zájemci získají informace na e-mailu info@svojanov.cz nebo na telefonním čísle 461 744 124. 

Také galerie svojanovského předhradí bude zasvěcená pohádkám, konkrétně výstavě loutkových divadélek. Nejstarší z nich je z druhé poloviny 19. století. Zahájení výstavy je naplánované na sobotu 3. června. Ujmou se ho Libuška a Roman Bedřich Bauerovi z Josefova, kteří dlouhá léta baví děti svými pohádkami s loutkami a hlavně jsou majiteli této unikátní sbírky. „Od 14. hodiny zahrajeme představení Kašpárek a princezna," upřesňují loutkoherci. Expozice loutkových divadélek bude na Svojanově k vidění po celou hradní turistickou sezónu.

vojanov

Vezměte děti a přijeďte se podívat na Svojanov! Hrad má v červnu brány dokořán od 9 do 17 hodin, a to každý den včetně pondělí.



Hrad Svojanov
byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. Vloni se cestu na hrad našlo víc jak 60 tisíc turistů.  

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na: www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/

Autor: Květa Korbářová
Zdroj a foto: Hrad Svojanov