Květen na Svojanově – tržiště i šermíři a tanečnice

Svitavsko – Hrad Svojanov se o víkendu 4. a 5. května promění v tržiště. „Na tradičním hradním jarmarku si lidé budou moci vybrat z nabídky dřevěných hraček, originálních šperků, textilních dekorací a keramiky.

Nebudou chybět ani pravé valašské frgále, cukrovinky a perníky, cukrová vata, bramborové spirálky a jiné dobroty," zve na jarmark kastelán hradu Miloš Dempír. Mnozí řemeslníci předvedou, co v jejich rukách vzniká. Děti si budou moci mnohé vyzkoušet, jako třeba namalovat si keramickou figurku, ale také svézt se na dobovém kolotoči.

Připravený je rovněž doprovodný program na hlavním nádvoří sestavený ze scénických vystoupení a dobového tance. „Představí se šermíři ze skupin Grál a Tenebra. Zazní dobová hudba v podání štramberské skupiny Devětsil. Zatančí Jahanara Tribe a Perchty von Bladen. Nebude chybět ani kejklíř," upřesňuje Dagmar Moravcová ze skupiny scénického tance Perchty von Bladen. 

Hrad Svojanov Jarmark

Nachystaní jsou samozřejmě i průvodci, aby milovníkům historie představili samotný hrad Svojanov a jeho bohatou historii.

Hrad Svojanov má v květnu brány dokořán každý den kromě pondělí, a to od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V roce 2023 si cestu na hrad našlo 56.766 návštěvníků.Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.

Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na:  www.svojanov.cz  a  https://www.facebook.com/svojanovcz/

Zdroj a foto: Hrad Svojanov