Radůza poprvé v Domě hudby

Pardubice – Radůziny koncerty se v posledních několika málo letech staly pravidelným obohacením již tak pestré kulturní nabídky ve městě perníku. Tradičním místem pro její koncerty se stala Aula Univerzity Pardubice, ovšem ten letošní rok je poněkud jiný. S tím souvisí i změna místa konání koncertu Radůzy. 

Čím je rok 2023 jiný? Jsou minimálně tři důvody, které lze v souvislosti s touto písničkářkou zmínit. Začněme březnem roku 1973, to se v pražské Bubenči Radka narodila. V roce 1993 ji objevila Zuzana Navarová, což lze považovat za počátek její kariéry. No a v roce 2003 si odnesla hned tři zlaté Anděly. Od té doby získala mnohá ocenění a tleskali jí lidé ve vyprodaných sálech nejen v Čechách, ale třeba i ve Francii při jejím turné v roce 2005.

O Radůze lze hovořit jako o činorodém člověku. Kromě toho, že ovládá několik hudebních nástrojů, využila třeba nucenou přestávku danou lockdownem k získání výučního listu v oboru brašnářka. Nezahálela ani v hudební tvorbě. 

Jejím dosud posledním počinem je dvoudílný komplet, první díl nazvala Kerosin a druhý Nezhasínej. První nahrávka vznikla jen v duu s kytaristou Josefem Štěpánkem, ke druhé si přibrala ještě Miloše Dvořáčka (bicí), Jana Steinsdorfera (klavír, klávesy), a Jana Lstibůrka (basová kytara). V neposlední řadě nazpívala duet s legendou českého Bluegrassu Robertem Křesťanem. V této písni vzdává hold všem, kteří ji v životě podali pomocnou ruku.

O tom, že Radůza dokáže být něžná i drsná, se posluchači můžou přesvědčit na jejím pardubickém koncertě, který se koná v Sukově síni Domu hudby 21. června od 19.00 hodin.

Autor: Vašek Mazal