Město obnoví akci Snídaně pro cyklistu

Pardubice – V úterý 30. dubna se můžou pardubičtí cyklisté těšit na speciální snídani. Radnice chystá znovuobnovení populární akce Snídaně pro cyklistu, při které kolaři dostanou jablka, perníky a ochranné prvky na kolo.

„Jsem moc rád, že se tato akce do města vrací. Poslední snídaně proběhla v rámci týdne pro klima v roce 2021, což už nějaká doba je. Opět tedy budeme v úterý ráno rozdávat cyklistům snídani jako poděkování za to, že pro svou cestu do práce zvolili kolo a zlepšují náročnou dopravní situaci ve městě," komentoval akci pardubický primátor Jan Nadrchal. 

Snídani budou cyklistům rozdávat zaměstnanci pardubického magistrátu, včetně členů vedení a některých starostů městských obvodů. "Oproti minulým ročníkům jsme posílili stanoviště a nově nebudeme jen v širším centru města, ale například i v Pardubičkách nebo ve Svítkově. Kompletní seznam stanovišť Pardubáci naleznou na webu města a na facebookové události. Opět jsme vybírali cyklisty frekventovaná místa," přiblížila lokace náměstkyně zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.

S nápadem na pořádání akce přišel před 10 lety Vojtěch Jirsa, nynější zastupitel a bývalý městský koordinátor pro cyklodopravu. "Inspiroval jsem se v Dánsku, kde probíhala podobná akce. Těší mě, že se k ní po delší pauze opět vracíme a věřím, že tím můžeme spoluobčany motivovat k cestě na kole," popsal zdroj inspirace Jirsa. 

Na dobrovolníky, kteří budou rozpoznatelní podle speciálních triček a čepic, budou moct cyklisté narazit v úterý 30. dubna od 7:15. 

Akce se koná den před vypuknutím celorepublikové výzvy Do práce na kole, do které se letos poprvé zapojí i pardubický magistrát a ve které město Pardubice soutěží o titul cykloměsto roku, který v loňském roce připadl sousednímu Hradci Králové. Díky této výzvě se ve městě uskuteční řada akcí na podporu cyklistiky, kromě již zmíněné Snídaně pro cyklistu to bude například o týden později – v úterý 7. května – i symbolická zahajovací cyklojízda pod taktovkou spolku Automat.

Současně město pracuje na podpoře sdílené mobility. "Vedení města podporuje sdílenou mobilitu. Dopravní podnik města Pardubic proto v naší spolupráci připravuje koncept vlastního řešení v úzkém navázání na městskou hromadnou dopravu tak, aby tento projekt byl pro občany a návštěvníky ještě atraktivnější," uzavřel náměstek zodpovědný za dopravu Jan Hrabal.

Autor: Kristýna Vlasáková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubice