ERA dodá v rámci mírové iniciativy EU pasivní sledovací systém VERA-NG do Moldávie

Pardubice – ERA s Estonským centrem pro obranné investice ECDI (Estonian Centre for Defence Investments) uzavřely dohodu o spolupráci na projektu pro Ministerstvo obrany Moldávie. V rámci evropského programu EFP (European Peace Facility) firma dodá svůj pasivní sledovací systém VERA-NG k posílení obranyschopnosti Moldavské republiky.

Původně česká a světově unikátní technologie pasivního sledování bude sloužit jako jeden ze základních pilířů nově budovaného komplexního systému protivzdušné obrany Moldávie. Systém VERA-NG bude integrován s dalšími řešeními, a přispěje tak ke zvýšení schopnosti země monitorovat, potažmo bránit svůj vzdušný prostor. 

„Všechny projekty Evropské unie určené k podpoře obranných schopností Moldávie vylepšují naši vzájemnou spolupráci. Jako integrátora tohoto projektu nás těší, že můžeme přispět svými zkušenostmi k procesu nákupu technologií, ať už systémů protivzdušné obrany, komunikačních systémů či obrněných bojových vozidel," uvedl Magnus-Valdemar Saar, ředitel ECDI.

Projekt dodávky VERA-NG je dalším důležitým milníkem v pokračujícím úsilí EU pomoct zemím v posilování jejich obrany.
„Poskytováním špičkových technologií a uzavíráním strategických partnerství přispíváme k udržení bezpečného světa," řekl Ondřej Chlost, generální ředitel ERA.

O fondu EPF
EPF je mimorozpočtový fond za účelem financování činnosti EU v rámci Společné zahraniční a bezpečnostní politiky zaměřené na zachovávání míru, předcházení konfliktům a posilování mezinárodní bezpečnosti. Jedná se zejména o financování společných nákladů probíhajících vojenských misí a operací EU v různých částech světa.

O agentuře ECDI
ECDI je estonská agentura pod ministerstvem obrany pro centrální zásobování technikou. Je zodpovědná za dostupnost materiálů a služeb a budování funkční infrastruktury pro obranu země. 


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.

Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1] Další údaje o společnosti ERA jsou k dispozici na internetové adrese www.era.aero, LinkedInu company/era-a-s a Twitteru @ERAaero

Autor: Lenka Reichová          
Zdroj a foto: ERA a.s.