Z robotické soutěže v Novém Mexiku se vrátili studenti „elektrotechny" se stříbrem na krku…

Pardubice – S velkým úspěchem se vrátila tříčlenná skupina studentů Střední průmyslové školy elektronické (SPŠE) v Pardubicích z Nového Mexika, kam odjeli reprezentovat Českou republiku na robotickou soutěž RoboRAVE International.

Cestě do Nového Mexika předcházela výhra studentů třetího ročníku v republikovém kole soutěže RoboRAVE, kterou pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET. V soutěži mají dvou až tříčlenné týmy za cíl zkonstruovat stoprocentně autonomního robota, schopného uhasit čtyři svíčky. Robot se pohybuje na hřišti o rozměrech zhruba 2,5 x 3,5 metru, jehož plochu nesmí překročit, a musí svíčky do tří minut najít a uhasit, aniž by se jich dotknul.

Totožný úkol měli soutěžící na mezinárodní soutěži RoboRAVE International, kde nás reprezentovali Marek Musil, Josef Pelc a Vojtěch Tecl. „Říkáme tomu takové malé mistrovství světa. Letět do Spojených států, navíc jako nejlepší tým z České republiky, to byla velká motivace," podotkl ředitel SPŠE Ladislav Štěpánek, který studenty na cestě doprovázel.

A že motivace zafungovala, potvrdil i výsledek. Z dvaceti sedmi týmů z celkem dvaceti zemí světa se studenti SPŠE umístili na druhém místě. A to i přesto, že ne vždy šlo všechno přesně podle plánů. Za oceánem totiž museli kluci prokázat, že umí improvizovat. Nakonec však pověstnou vynalézavost Čechů potvrdili. „Nevěděli jsme, že každá svíčka bude jinak vysoká a náš robot na to nebyl připravený. Tak jsme rozřezali kartonovou krabici, ve které jsme robota převáželi, použili tavnou pistoli a narychlo ho upravili," řekl Marek Musil. Základem robota, na kterém tým pracoval zhruba dva měsíce ve svém volném čase, byla plastová cívka a součástky ze stavebnice Merkur. Aby čidla rozpoznala svíčky i při velkém okolním světle, museli si studenti poradit s jejich vysokou citlivostí. „Když jsme to stavěli, na stole ležely trubičky od lihových fixů, které jsme uřízli, dali do nich senzory a zjistili, že to funguje skvěle," dodal Marek Musil.

Vedle medailí a drobné finanční odměny si studenti přivezli také spoustu zážitků a dojmů, ale i touhu další účasti na soutěži, která se příští rok bude konat v Číně. „Českou republiku většinou reprezentují především gymnázia, která se nám letos podařilo porazit a ukázat tak, že i odborné technické vzdělávání má vysokou prestiž," podotkl ředitel Štěpánek.

„Pardubický kraj dlouhodobě finančně podporuje soutěže organizované Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, kde se vedle dalších oborů rozvíjejí i vědomosti studentů z automatizace a robotizace. Jsem velmi rád, že studenti elektrotechniky z Pardubic zúročili své zkušenosti z těchto akcí a přispěli tak k dobrému jménu našeho odborného školství za oceánem," uzavřel radní pro školství Bohumil Bernášek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj