Akce Rozhýbejme UPCE přinesla další sportovní rekordy

Pardubice – Rekordních 55 387 kilometrů uběhli, ujeli a ušli studenti a zaměstnanci Univerzity Pardubice v dubnu během akce Rozhýbejme univerzitu. Zdolali tak vzdálenost delší než obvod rovníku a překonali loňský výsledek o neuvěřitelných 20 tisíc kilometrů. Do čtvrtého ročníku výzvy, kterou organizuje Katedra tělovýchovy a sportu UPCE, se zapojilo celkem 557 sportovců ze všech 7 fakult a rektorátu.

Celkově více záznamů si v tomto ročníku akce zapsali studenti, ale zaměstnanci podali o něco lepší individuální výkony. Nejdelší vzdálenost si zapsali studenti i zaměstnanci na kole – přes 27 000 kilometrů, při běhu zdolali 10 000 kilometrů a chůzí urazili vzdálenost bezmála 17 000 km.

Sportovně nejaktivnější byla Fakulta ekonomicko-správní (FES), kde si pohyb zapisovalo celý měsíc 192 lidí. Celkovým vítězem souboje fakult ve všech třech kategoriích (běh, aktivní chůze a jízdní kolo) se však stal tým studentů a zaměstnanců Fakulty chemicko-technologické (FChT) právě před FES a sportovci z Dopravní fakulty Jana Pernera (DFJP).

Obdivuhodné byly individuální výkony zaměstnanců, které letos přinesly v kategorii jízda na kole vůbec nejtěsnější možný výsledek mezi prvními dvěma místy. Akademik Radovan Soušek z DFJP ujel na kole neuvěřitelných 3 588 kilometrů, což ale jen o 38 km nestačilo na vítězství, které si letos odnese Tomáš Bajer z FChT za celkových 3 626 km. Nejlepší běžkyní je letos Jitka Klikarová z FChT, která během dubna uběhla 511 kilometrů a v chůzi si pomyslnou zlatou medaili zaslouží Pavlína Szabóová ze stejné fakulty za vzdálenost bezmála 608 km.

Mezi studenty-cyklisty byla v součtu nejlepší Dominika Josefová (Fakulta chemicko-technologická) s 971 kilometry, mezi běžci Matěj Skřivánek (Dopravní fakulta Jana Pernera) s 372 kilometry a Aneta Venclová (Fakulta ekonomicko-správní) nachodila celkem 555 kilometrů.  

Délku trasy si univerzitní sportovci sledovali pomocí mobilních aplikací. Vítězný tým převezme pohár a nejlepší jednotlivci odměny. Letošní ročník akce měl opět speciální závěr. Sportující mohli poslední kilometry ujít či uběhnout společně s rektorem Univerzity Pardubice prof. Liborem Čapkem s cílem v univerzitní loděnici.

Sportovní výzvu poprvé zorganizovala univerzita během pandemie v roce 2021, kdy chtěla podpořit zdravý životní styl a motivovat studenty i zaměstnance k pohybu v době online výuky. Postupně se do akce začlenily kategorie chůze a jízda na kole.

Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Foto: J. Jambor / Univerzita Pardubice
Zdroj: Univerzita Pardubice