Z lásky se dá udělat cokoliv. Dokonce i vraždit. A to na závěr festivalu Pernštejnlove

Pardubice – Z lásky se dá udělat cokoliv. Dokonce i vraždit. Takový by mohl být podtitul inscenace, která slavnostně zakončila letošní ročník festivalu Pernštejnlove na pardubickém zámku. Šlo o představení brněnského Divadla Stodola, které do města perníku přijelo s hrou Oldřicha Daňka Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta.

„Grandiózní minimuzikál"

„Grandiózní minimuzikál" je příběhem lásky a vraždy z dob, kdy Evropa tančila valčík. Děj se odehrává v Paříži roku 1914. Jde o rekonstrukci soudního procesu, v němž je manželka ministra financí Roberta Caillarda obviněna z vraždy šéfredaktora časopisu Figaro. 

Opravdu jsou motivem vraždy jen kompromitující materiály, které novinář údajně vlastnil? Nebo se za zločinem skrývá víc?

V jaké barvě je vhodné vraždit?

Má dobře postavená žena platit za předměty denní potřeby, jako je třeba revolver, na černém trhu hotově? Jaká barva se hodí pro spáchání zločinu v Paříži? Nebyla by vhodnější jiná než šedivá? A co na to všechno řekne výkvět pařížské smetánky nebo zdánlivě lehce manipulovatelný dav? „Ať žije zavražděný," křičí lidé v soudní síni. Jenže na konci procesu může být všechno úplně jinak…   

Povedený slavnostní závěr festivalu

Divadlo Stodola divákům nabídlo velmi zajímavou hru. V Pardubicích dokázalo, že i amatérský soubor může nastudovat muzikálovou inscenaci, v níž herci umí hrát, zpívat i tančit na velmi dobré úrovni. Šlo o povedený slavnostní závěr letošního ročníku festivalu Pernštejnlove. Jeho příští, devátý ročník se uskuteční od 30. července do 3. srpna 2024.   

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: PernštejnLove