ERA přispěje k bezpečnosti letového provozu Litvy. Její systémy budou hlídat vzdušný prostor Pobaltí

Litva / Pardubice – ERA získala novou zakázku v Pobaltí. Její systém WAM bude instalován v Litvě a bude sledovat letový provoz nad celou zemí a částečně i nad Baltským mořem. Litva je po Lotyšsku další z pobaltských států, které díky originálně české technologii multilaterace získají přehled o průletu letadel nad svým územím. 

ERA podepsala smlouvu na nový projekt s litevským řízením letového provozu Oro navigacija letos v dubnu na základě vyhraného tendru. ERA v roli hlavního dodavatele nainstaluje síť pozemních stanic svého nejnovějšího přehledového systému MSS-5, kombinujícího technologie multilaterace a ADS-B.
Podle detailních specifikací ve smlouvě bude systém WAM Litva poskytovat data pro celou letovou oblast Vilnius FIR (Flight Information Region) a dalších 50 námořních mil kolem ní, což prakticky znamená kompletní pokrytí vzdušného prostoru nad celým územím Litvy plus monitoring příhraničních oblastí, včetně části baltského pobřeží.

„Tento projekt má nejvyšší prioritu, protože zaručí nejlepší možnou úroveň kvality řízení letového provozu v Litvě. Vysoce hodnotíme dlouholeté zkušeností firmy ERA, které prokazují funkční systémy stejného typu instalované v jiných zemích. Navíc věříme, že získáme špičkové řešení pro sledování vzdušného prostoru přesně podle potřeb naší země," uvedl generální ředitel Oro Navigacija Saulius Batavičius.

Kromě letiště ve Vilniusu budou informace z nového systému využívat i další tři letiště sloužící městům Kaunas, Palanga and Šiauliai. Přesnější data využijí k optimalizaci navádění letadel na přiblížení k letišti před přistáním.

„Těší nás, že budeme pracovat na dalším projektu v pobaltské zemi. Loni jsme dokončili obdobný projekt celoúzemního pokrytí Lotyšska a letos navážeme novým partnerstvím v Litvě," zhodnotil kontrakt Ondřej Chlost, generální ředitel ERA.

Tým specialistů ERA v nejbližším období provede obhlídku terénu na místě a potvrdí rozmístění stanic. Dokončení projektu, otestování a zahájení zkušebního provozu je plánováno v následujících 18 měsících.

Litva

Litevská republika, jedna ze tří tzv. pobaltských zemí, leží na východním pobřeží Baltského moře. Má 2,8 milionu obyvatel, největším sídlem je hlavní město Vilnius, dalšími významnými městy jsou Kaunas a Klaipéda. Oficiálním jazykem je litevština patřící do skupiny baltských jazyků.


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]

Autor: Lenka Reichová       
Zdroj a foto: ERA a.s.