Naletěli na podvodné inzeráty. Přišli o miliony
Pardubicko / Orlickoústecko – V minulém týdnu policisté z obvodního oddělení v Lanškrouně přijali oznámení 50leté ženy z Orlickoústecka, která se stala obětí podvodu. Na internetu objevila reklamní inzerát týkající se investování do české energetické společnosti, ve kterém vyplnila své kontaktní údaje.
Během několika minut ji zkontaktoval emailem neznámý pachatel, následně i telefonicky neznámá žena s tím, že si musí založit účet u jejich společnosti a za 2.500 korun ho musí aktivovat. Druhý den jí zavolal „makléř", který ženu přesvědčil, aby si vzala od banky půjčku ve výši 936.000 korun a sliboval jí výhodné zhodnocení. Neznámý muž dále požadoval stažení nejen aplikace umožňující vzdálený přístup, ale i mobilní aplikaci, ve které si založila účet. Na ten ve dvou platbách podle instrukcí zaslala 38.000 eur a začalo „obchodování". Žena podle instrukcí prováděla platební operace a převody na zahraniční měny a muž jí díky vzdálenému přístupu naváděl. Po necelých dvou týdnech žena zažádala o vyplacení základního kapitálu přesahující částku 900.000 korun. I tato transakce ovšem vyžadovala zaplacení poplatku ve výši 2.500 eur. Žena peníze na účet poslala, ale k vyplacení finančních prostředků již bohužel nedošlo.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který pachateli v případě pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
O více než milion korun přišel i 48letý muž, který tuto skutečnost oznámil pardubickým policistům. Neznámý pachatel ho pod záminkou investování do kryptoměn připravil o více jak milion korun. Podle pokynů prováděl finanční transakce sám poškozený, kterého pachatel naváděl rovněž za pomoci stažené aplikace pro vzdálený přístup. Finanční prostředky v tomto případě skončily ve virtuální peněžence, ze které je pachatel odčerpal.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody na 5 až 10 let nebo propadnutí majetku.
V souvislosti s těmito případy policisté opětovně apelují na občany, aby při investování byli obezřetní, nikdy nestahovali aplikace, které umožňují podvodníkům vzdálený přístup k jejich počítačovým či mobilním zařízením, a nesdělovali nikomu své osobní údaje ani informace ke svému internetovému bankovnictví.
Autor: por. Mgr. Andrea Muzikantová – tisková mluvčí policie Pardubického kraje
Foto: ilustrační redakce
Zdroj: Policie ČR