Vodní nádrže v kraji se pomalu vrací do normálu. Pro vývoj sucha bude důležité zimní období…

Pardubice – Sucho. Slovo, které v posledních letech zaznívá v České republice s daleko větší intenzitou než kdykoliv dříve. Zmírněním dopadů tohoto neblahého fenoménu se zabývá také Pardubický kraj, a proto hejtman a předseda krajské bezpečnostní rady Martin Netolický nechal svolat poslední jednání tohoto orgánu v roce 2018 do sídla Českého hydrometeorologického ústavu a následně Povodí Labe v Hradci Králové, kde kromě seznámení se s činností navštívili členové bezpečnostní rady také pracoviště dispečinku.

„I přes relativně dobré srážkové úhrny posledního období, jsou podzemní vody stále na velmi nízké úrovni a přehrady nejsou zdaleka naplněné. Velký problém jsem vnímal především na Pastvinách, kde se hladina dostala v krizovém období až osm metrů pod normální stav. Nyní se díky srážkám pomalu dostává zpět. Osobně velmi doufám, že zima bude bohatá na sněhové srážky a přehradu, která je velmi důležitá pro celou oblast také z hlediska turistického ruchu, se podaří před létem naplnit. V tuto chvíli jsou pod padesátiprocentní naplněností přehrady na Seči a na Pařížově. Právě pařížovská nádrž se stala symbolem suchého léta, jelikož de facto zcela vyschla," uvedl hejtman Martin Netolický, který se společně s dalšími členy bezpečnostní rady informoval o aktuálním vývoji sucha pohledem statistik.

Od letošního jedna je srážkový úhrn silně pod dlouhodobým normálem. Pokud se podíváme na srážkový deficit za období 2014 – 2018, tak nám v tuto chvíli chybí jeden celý srážkový rok. Zatímco rok 2015 byl obecně považován za velmi kritický, tak ten letošní jej ještě překonal. K nízkým srážkám se navíc přidala ještě vysoká teplota vzduchu, která od dubna trvale překračuje měsíční průměr," řekl hejtman Netolický s tím, že Pardubický kraj reaguje na schválenou vládní koncepci a založil specializovaný odborný institut, který se bude zabývat regionální strategií adaptačních opatření.

Zdroj a foto: Pardubický kraj