V Památníku Zámeček Pardubice se rozhoří 194 svíček za 194 obětí

Pardubice – Památník Zámeček Pardubice zve širokou veřejnost ke společné vzpomínce na zde popravených 194 obětí a připomenutí počátků úspěšného působení výsadku Silver A. Vzpomínkové setkání začne ve 13 hodin za přítomnosti vážených hostů kladením květinových darů a zapalováním svíček. Veřejnost se může zapojit kdykoli od 13 hodin až do večera, a to jak zapálením svíčky, tak položením květinového daru k pomníku. 

Datum není vybráno náhodně – 9. ledna 1942 došlo k prvnímu zachycení vysílání Jiřího Potůčka z výsadku Silver A Vojenskou radiovou ústřednou u Londýna. K prvnímu úspěšnému vzájemnému propojení došlo 15. ledna. Výsadku Silver A se během svého působení na Pardubicku podařilo vybudovat rozsáhlou síť spolupracovníků, mnoho z nich bylo za zapojení v odboji popraveno v červnu a červenci 1942 na Zámečku. „Vedle zapálení svíček za oběti popravené na Zámečku a položení květin zveme návštěvníky do expozice Památníku Zámeček Pardubice, která bude 9. ledna přístupná zdarma," doplnil ředitel památníku Viktor Janák. Expozice, která je v lednu a únoru jinak otevřena pouze o víkendech, bude v den komorní vzpomínky zpřístupněna od 10 do 17 hodin. 

Na vzpomínku u Památníku Zámeček Pardubice od 14 hodin navazuje pietní akt v prostorách Larischovy vily s názvem Silver A v paměti tří generací. Organizuje ho Památník Lidice pod záštitou Ministerstva kultury a Pardubického kraje, ve spolupráci s městem Sezemice a Československou obcí legionářskou. Lednová akce je jednou z hlavních událostí, kterými Památník Zámeček Pardubice připomíná oběti nacistického režimu. Pietní akt k připomenutí 82. výročí heydrichiády na Pardubicku proběhne 3. června, tedy v den, kdy v roce 1942 proběhly první popravy na Zámečku. 

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

Autor: Kateřina Hloušková
Zdroj a foto: Památník Zámeček / Zámeček Memorial