Těžko na cvičišti, lehce na bojišti…

Pardubice – Ve středu odpoledne bylo rušno v ulicích Pernerova i Bratranců Veverkových v centru krajského města. Říkáte si, co se asi stalo? Naštěstí se jednalo pouze o taktické cvičení jednotek požární ochrany.

Pracovníci Elektrárny Opatovice, a.s., při pravidelné kontrole vzduchotechniky a osvětlení v prostoru podzemního horkovodního kolektoru zjistili nefunkční osvětlení v části šachty pod ulicí Pernerova. Při snaze jednoho pracovníka opravit světelný zdroj, došlo k úrazu elektrickým proudem. Muž upadl do bezvědomí. Vzápětí došlo také k výpadku osvětlení v celém podzemním prostoru horkovodního kolektoru. Druhý pracovník při výpadku osvětlení ztratil rovnováhu a po pádu z potrubí se udeří hlavou o konzoli horkovodního potrubí. I tento muž ztratil vědomí a zranil se. 

Skutečnost o výpadku elektrické energie v podzemním prostoru kolektoru zaregistrovala obsluha na velíně v Opatovicích a pracovníky se telefonicky snažila kontaktovat. Po neúspěšném volání rozhodl vedoucí směny o okamžitém vyrozumění na tísňovou linku integrovaného záchranného systému.

Na místo tak vyráží jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice. Po příjezdu jednotky byl proveden prvotní průzkum. „Dostal jsem ihned telefonicky potřebné informace od zodpovědné osoby o technologii, bezpečnosti a dalších důležitých skutečnostech pro provedení zásahu,“ říká velitel zásahu nprap. Martin Beran ze stanice Pardubice a hned si na místo vyžádal velitelsko-spojový automobil, a to proto, že bylo možné počítat s velmi špatným spojením mezi zasahujícími hasiči uvnitř kolektoru a velitelem zásahu. Zahájeno bylo vyhledání pohřešovaných osob a jejich záchrana.

„Musel jsem zohlednit i možnost výskytu methanu, oxidu uhelnatého i uhličitého, což zkomplikovalo nasazení zasahujících hasičů v dýchací technice ve stísněném prostoru s potřebnou detekční technikou a připravit je i na možnost poruchy potrubí a výskytu velkého množství páry,“ doplňuje obtížnost cvičení a zároveň přípravu na případný možný náročný ostrý zásah jeho velitel Martin Beran.

HZS Cviceni EOP 2710202104
« z 6 »

Zasahující hasiči postupně nalezli a ošetřili zraněné pracovníky a transportovali je ke vstupnímu otvoru. Lezecká skupina pomocí lanové techniky provedla vytažení pracovníků z podzemního kolektoru na povrch komunikace. Zraněné osoby byly následně předány k dalšímu ošetření.

Cílem cvičení bylo hlavně seznámit příslušníky jednotek požární ochrany s problematikou a specifiky zásahu v podzemním horkovodním kolektoru. Prohloubit schopnosti velitelů jednotlivých úseků při řízení a koordinaci činností JPO provádějící záchranné práce v prostředí s možností ztráty orientace a ztráty komunikace s průzkumnou skupinou a záchrannou skupinou. Praktické vyhledání osob v neznámém prostředí, zajištění a ošetření zraněné osoby ve stísněných prostorech a nasazení členů lezecké skupiny Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje k vyproštění z hloubek při použití speciální techniky pro záchranu osob.

V neposlední řadě to bylo také procvičení problematiky vyhledávání osob v neznámém a zakouřeném prostředí, ale i praktické procvičení radiové komunikace s nasazením digitálního převaděče IDR.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

 
 
 • Tip na novoroční předsevzetí? Být dobrovolník!
 • Pardubice – Každý rok 5. prosince rozdává štědrou nadílku Mikuláš. Málokdo ale ví, že na toto datum je zároveň vyhlášený

   
   
 • Očkovací kapacity v kraji dostačují zájmu o očkování…
 • Pardubice – Ke svému pravidelnému jednání se ve středu sešla krajská pracovní skupina k očkování. Jejím hlavním úkolem bylo reagovat na

   
   
 • Děti bodovaly, našly telefon i peněženku. Oba nálezy jsou už u svých majitelů…
 • Pardubice – Poslední listopadový den byl ve znamení nejrůznějších nálezů. Strážníci vyjížděli k zapomenutému batohu s injekčními stříkačkami, zatoulanému pejskovi a  předávali

   
   
 • Bulharští Češi…
 • Pardubice – Od 2. do 31. prosince 2021 bude v hale Turistického informačního centra v Pardubicích připravena pro jeho návštěvníky panelová dokumentární

   
   
 • Mikulášský trolejbus…
 • Pardubice – Tuto neděli 5. prosince 2021, pokud neproběhne další zpřísnění opatření proti Covid 19, vyrazí do pardubických ulic historický