Potraviny jen nerozdáváme, spojujeme je se sociální službou…

Pardubice/Chotovice – Potravinami se v některých zemích plýtvá, například každý obyvatel Evropské unie včetně kojenců ročně vyhodí 179 kilogramů potravin. Pro ty, kterým se potravin naopak z různých důvodů nedostává, jsou v posledních letech zřizovány takzvané potravinové banky. V České republice je v každém kraji jedna. Radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola projednával potřeby Potravinové banky Pardubice. Jedním ze zřizovatelů je Oblastní charita Nové Hrady, která sídlí v nedalekých Chotovicích a obhospodařuje celý Pardubický kraj.

Moderně upravený a zařízený areál charity v Chotovicích se postupně rozrůstá. Sídlí zde stacionář, je tu ubytovna, několik dílen a prádelna, která pere, mandluje a žehlí na zakázku pro řadu malých i velkých zákazníků. V roce 2010 zde vyrostl sklad, který slouží pro potravinovou banku, částkou půl milionu na něj tehdy přispěl Pardubický kraj. Nyní je tu i chladírenský box a potravinová banka nakoupila termoboxy pro rozvoz potřebných druhů potravin.

„S potravinovou bankou jsme začínali v roce 2015, kdy byla v listopadu první Národní potravinová sbírka," říká Blanka Vopařilová, která je ředitelkou Oblastní charity v Nových Hradech a předsedkyní Potravinové banky Pardubického kraje. „Od loňského roku spolupracujeme s obchodními řetězci a dalšími firmami, které nám nabízejí některé zboží. Další zboží nakupuje Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci projektu FEAD a potravinová banka je partnerem tohoto projektu, který ovšem v září 2018 skončí. Snažíme se co nejvíce potravin distribuovat přímo z obchodů k provozovatelům služeb, tady máme jen mezisklad pro případ potřeby," dodává paní ředitelka.

„Potravinová banka neznamená jenom rozdávání potravin. Je vždy spojena se sociální službou, která s  potravinovou bankou spolupracuje. Pro jídlo si jezdí pracovníci jednotlivých sociálních služeb z celého kraje a ti se starají o to, aby potraviny byly součástí celkové sociální pomoci dané rodině nebo jednotlivcům," vysvětluje radní Pavel Šotola.

Pardubický kraj přispívá tím, že hradí jeden pracovní úvazek pro krajskou potravinovou banku. Do budoucna to ale vypadá, že to nebude stačit. Od nového roku totiž začne platit novela zákona 110/1997 Sb., podle které obchody nad 400 m2 budou mít povinnost pro ně neprodejné potraviny nabídnout potravinovým bankám. „Odhadujeme asi desetinásobný nárůst množství potravin, a proto se na to připravujeme jak materiálně, tak personálně, abychom byli schopni vše pojmout a darovat účelně dál," uvádí Blanka Vopařilová.

Také letos se 11. listopadu uskuteční Národní potravinová sbírka. Dobrovolníci ji budou shromažďovat v Pardubickém kraji ve 30 obchodech. Bude opět zaměřena zejména na trvanlivé potraviny jako konzervy, dětskou výživu, sunar a podobně. „Když některým lidem vypomůžeme v určitém časovém období s potravinami, mohou třeba začít splácet své dluhy a dostat se z nepříznivé situace. Jiné rodiny v nouzi tím ušetří třeba na kroužek pro dítě. V žádném případě není klientům poskytováno jen jídlo, ale vždy je to spojeno s celkovou prací s nimi ze strany sociálních služeb," uzavírá Blanka Vopařilová.

Zdroj a foto: Pardubický kraj