Potravinová banka v kraji má zásoby na 3-4 týdny

Svitavsko – Potravinová banka pro Pardubický  kraj sídlí v Chotovicích nedaleko Litomyšle, kde vedle  Oblastní charity Nové Hrady rozšiřuje své sklady. Další středisko nyní buduje v Dražkovicích u Pardubic. Od 24. února 2022 se její činnost rozšířila mnohonásobně, ovšem se stejným počtem pracovníků. Pravidelně ji podporuje i Pardubický kraj.

„Naším základním posláním je záchrana a využití jídla z potravinových řetězců, na to dostáváme příspěvek od Zemědělského intervenčního fondu," říká předsedkyně  Blanka Vopařilová. Kromě toho se do banky dostávají potraviny od prvovýrobců, zemědělců a různých dárců včetně každoročních potravinových sbírek.

Pomoc dosavadním potřebným pokračuje

„Pro Pardubický kraj je důležité, aby vedle pomoci uprchlíkům z Ukrajiny pokračovala také pomoc, kterou doposud získávali sociálně znevýhodnění lidé a rodiny prostřednictvím charit a jiných neziskových organizací. A přesvědčili jsme se, že to takto funguje. Potravinová banka stále zásobuje na 70 odběratelských organizací často z řad sociálních služeb," uvádí radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Firmy pomáhají uprchlíkům

V Potravinové bance  Pardubice pracuje sice 8 lidí, většina ale jen na částečný úvazek. Řidiči nyní nově svážejí skoro každý den také sbírky pro uprchlíky z Ukrajiny. Ostatní ve skladu zboží třídí a vytvářejí  bedýnky s namixovaným obsahem pro uprchlíky. „Neposkytujeme je ale jednotlivcům, ale obcím, neziskovkám a podobně, kde je záruka, že se dostanou k opravdu  potřebným.  S některými neziskovkami pořádáme sbírky přímo u nich," vysvětluje paní předsedkyně.

Zboží
« z 6 »

Kdo a co chybí?

„Hlavně teď potřebujeme řidiče nebo řidičku", konstatuje Blanka Vopařilová a pokračuje: „U sbírek je vždy nejlepší nás kontaktovat a poradit se, co sbírat. Největší zájem je nyní o ovoce, konzervy, paštiky, hotová a instantní jídla, sunary a plínky."

Do budoucna by se Potravinová banka Pardubice chtěla rozšířit i o banku nábytku, pokud se jí na to podaří sehnat vhodné sklady.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto: Pardubický kraj