Ohnivé peklo na řeckém ostrově Rhodos zažívá i Lucie Kodytek z Pardubic

Rhodos / Pardubice – Ohnivé peklo na řeckém ostrově Rhodos zažívá na vlastní kůži i Lucie Kodytek z Pardubic. „Momentálně se nacházíme 10 kilometrů od nejbližšího ohně, ale bohužel jsme po větru," konstatovala Lucie Kodytek, která nyní řeší dilema, jestli odletět domů do bezpečí nebo dokončit svou dovolenou na řeckém ostrově.

Tři matky a šest dětí

„Dnešní noc bude rozhodující. Až do půlnoci má být silný vítr. Pak se uvidí," svěřila se mladá žena, která na Rhodosu pobývá s dětmi bez partnera. „Jsme tu tři matky a šest dětí," poznamenala Lucie Kodytek. „Při obrovské smůle na lokalitu jsme měli velké štěstí, že jsme těsně za ohněm, bez stromů a hned na pláži. Náš hotel je poslední zastávkou pro ty, co utíkají před velkým ohněm. Pak už se dá jedině po vodě," líčila rodačka z Pardubic.

Pět tisíc utečenců před ohněm

Hotel, v němž je ubytovaná, pomohl v průběhu jedné noci pěti tisícům utečenců před ohněm. „Nabídl jim nocleh, pití i jídlo. Ty příběhy byly děsivé. V mnoha případech se na ně vykašlaly cestovní kanceláře. Někteří lidé museli jít po vlastní ose 30 kilometrů s dětmi a batůžky v úmorných vedrech někam podle pobřeží," řekla Lucie Kodytek, která je připravená se v případě potřeby evakuovat.

„Věřím, že snad všechno dobře dopadne. V hotelu bydlí 20 hasičů, kteří tu vždy dva dny odpočívají a pak vystřídají své kolegy, co bojují s ohnivým živlem," sdělila pardubická rodačka, podle níž byla situace vyhrocená od soboty do pondělního rána.

Spousta lidí přišla o všechny svoje věci

„Děti i dospělí spali v jídelnách, na recepci, u bazénu, na pláži, ale i na chodbách. Lidé přespávají, kde se dá i nedá. Spousta z nich přišla při útěku před požárem o všechny svoje věci," dodala Lucie Kodytek.

„Situace se tu neustále mění. Proto je potřeba přemýšlet selským rozumem a ověřovat informace, zjišťovat si, kam přesně jedu a jak to tam v reálném čase vypadá," zdůraznila Lucie Kodytek. „Řecko z turismu žije a jsem si jistá, že až se oheň uklidní a bude pod kontrolou, stane se Rhodos znovu vyhledávanou destinací pro mnoho turistů," uzavřela.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Lucie Kodytek