Kraj chce vrátit železniční škole v České Třebové zpět její lesk. Absolventi najdou uplatnění nejen u Českých drah…

Česká Třebová – Škola s dlouholetou historií, ale i zářivou budoucností. Taková je Vyšší odborná škola a střední škola technická v České Třebové. Ta vyučuje kromě celé řady oborů také studenty, kteří mohou v budoucnu najít uplatnění na železnici, a to jak v roli strojvedoucích, tak dalších návazných profesí. Železniční průmyslová škola má ve městě dlouholetou tradici a patří v rámci celé České republiky mezi unikátní. Pardubický kraj, jako její zřizovatel plánuje další rozvoj včetně užšího provázání s jednotlivými dopravci. V sídle školy se ve čtvrtek ráno setkali zástupci Pardubického kraje s představiteli Českých drah včele s místopředsedou představenstva Ludvíkem Urbanem.

„České dráhy jsou jedním z dopravců, se kterým chceme jednat spolupráci pro vzdělávání nových pracovníků na železnici, a to nejen v opravárenství, ale také v případě strojvedoucích. Proto však musíme mít dostatečné zázemí, na kterém nyní pracujeme. Jedním z plánů je vybudování železničního simulátoru, který by kromě samotné výuky mohli využívat také dopravci pro celoživotní vzdělávání a různé kurzy. Tento simulátor vzniká na bázi propojení elektromechanického zařízení s počítačem. Škola si pořídila software, který bude kompletně ovládán pomocí řídící desky lokomotivy řady 163," uvedl hejtman Martin Netolický k jednomu z připravovaných projektů. „Zároveň připravujeme rekonstrukci několika učeben a vybudování školícího centra či zisk různých certifikátů. Škola by těmito plány získala zpět svůj lesk a prestiž. České dráhy stejně jako další dopravci a zaměstnavatelé poptávají řadu profesí, se kterými bychom mohli částečně pomoci. Jedná se především o soustružníky, zámečníky, elektrikáře, opraváře lokomotiv a kolejových vozidel, ale také strojvedoucí či kvalifikovaný vlakový personál. Proto budeme jednat o změně oborové skladby od školního roku 2019/2020. Již nyní na škole funguje volitelný před železniční provoz, na který bychom mohli dále navázat," řekl hejtman Netolický.

Otevření nových oborů, které školu ještě více přiblíží k železnici jako takové, je jednou z možností jak docílit zlepšení v některých poptávaných profesích s vazbou na železnici. „Budeme jednat o možnosti otevření nových oborů, mezi které by mohl patřit například  opravář kolejových vozidel, či o možnosti profilace maturitních oborů tak, aby jejich absolventi získali vědomosti, které by mohli uplatnit u železničních  dopravců." uvedl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Vzdělávání a technika

Význam města, ale i školy vnímají také zástupci dopravce. „Česká Třebová je dlouhodobě centrem železniční dopravy. Jako České dráhy neustále poptáváme a budeme poptávat odborníky na železniční dopravu ve všech oblastech, a proto je pro nás zajímavé seznámit se s plány kraje na další rozvoj této školy. Chceme zintenzivnit komunikaci, která by mimo jiné mohla vést k poskytnutí vyřazené techniky z českotřebovského depa pro potřeby výuky tak, aby studenti měli dostatečné materiální zázemí," uvedl místopředseda představenstva Ludvík Urban. České dráhy nabízí pomoc nejen po materiální, ale také personální stránce v případě jednotlivých vzdělávacích programů. „V rámci Dopravního vzdělávacího střediska v České Třebové, kde se vzdělávají nebo zdokonalují strojvedoucí, bude od podzimu sofistikovaný simulátor stanoviště strojvedoucího. Nabízíme škole možnost využívat toto špičkové zařízení v momentě, kdy nebude obsazeno pro potřeby Českých drah," uvedl ředitel personálního odboru Českých drah Ivo Veselý.

Zdroj a foto: Pardubický kraj