Díky moderní policejní technice se zkrátí uzavírky silnic po dopravních nehodách

KRAJ – Pardubický kraj v oblasti krizového řízení dlouhodobě podporuje základní složky integrovaného záchranného systému formou dotací a věcných darů. S technikou a vybavením, kterou z krajské podpory pořídilo v posledních letech krajské policejní ředitelství, se v pondělí seznámil hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický. Za poslední tři roky se jednalo o finanční podporu ve výši čtyř milionů korun.

„Krajskému ředitelství policie se dlouhodobě snažíme pomáhat při pořízení techniky, která je určitou nadstavbou pro výkon služby a může výrazným způsobem pomoci nejen při odhalování protiprávní činnosti, ale také záchraně lidských životů. Od roku 2020 jsme z krajského rozpočtu poskytli částku čtyři miliony korun. V loňském roce jsme částkou jednoho milionu korun pomohli vybavit vozidlo, které je určené pro velitele policie při různých typech zásahů jako například při pátracích akcích po pohřešovaných osobách. Dále jsme podpořili nákup robotizované měřící stanice pro dokumentaci dopravních nehod. Díky této moderní technice se výrazným způsobem urychlí zaevidování místa dopravní nehody a tím pádem se také zkrátí doba uzavírek, což je určitě pozitivní zpráva pro řidiče," uvedl hejtman Martin Netolický. 

„Za velmi důležitý počin považuji nákup automatických externích defibrilátorů, kterých má policie v regionu 24, a to především v regionech, kde není v těsné blízkosti výjezdová základna zdravotnické záchranné služby a může účinně pomoci ještě před příjezdem zdravotnické posádky. Takto policisté obdrželi již přes 700 výzev k výjezdu s AED. Díky této technice se podařilo hlídkám zachránit čtyři lidské životy. Každý takový případ nám ukazuje, že tato podpora má smysl," uvedl hejtman s tím, že defibrilátory mají na svých stanicích také profesionální hasiči, což pomáhá zefektivňovat celý systém první pomoci.

V předchozích letech kraj pomohl Krajskému ředitelství policie Pardubického kraje s nákupem radaru Ramer, pořízením monitorovacího a pátracího vozidla, otevřením služebny na Dolní Moravě, nákupem zobrazovacích stěn umístěných na integrovaném operačním středisku v Pardubicích či vybudováním preventivně informačního centra, které slouží mimo jiné pro přednášky žákům základních a středních škol.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj