Cestu na zámek bude nově zdobit nadživotní socha koně

Pardubice – Od konce dubna budou Pardubáci a návštěvníci města na louce mezi Příhrádkem a zámeckými valy potkávat sochu téměř třímetrového ocelového koně od renomovaného umělce Michala Gabriela. Socha zde zůstane minimálně rok.

„V březnu letošního roku nás oslovila trutnovská galerie EPO1 s nabídkou bezplatné výpůjčky sochy koně od významného českého sochaře Michala Gabriela. Rozhodování z naší strany nebylo nikterak zdlouhavé, neboť je tato socha primárně určena do veřejného prostoru města, což nám zapadlo do dlouhodobého plánu umístit do Pardubic umělecký atribut koně, který je pro naše město tak typický," přiblížila záměr náměstkyně primátora zodpovědná za kulturu Jiřina Klčová.

Oddělení kultury pak společně se Službami města Pardubic vybralo dvě lokality, kam by se socha mohla umístit. „O finálním místě rozhodl sám Michal Gabriel, který si obě místa přijel prohlédnout. Volba tak padla na zelenou plochu mezi Příhrádkem a zámeckými valy," komentovala výběr místa Jana Fiedlerová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu s tím, že se umístění konzultovalo i s architektem Tomášem Jiránkem, který je autorem revitalizace Tyršových sadů.

Jediné náklady, které jsou pro město s touto instalací spojeny, jsou náklady za převoz díla a manipulační prostředky, jež jsou nutné k umístění díla na dané místo a současně také pojištění sochy. Dohromady se jedná o necelých 40 tisíc korun. 

Socha ocelového koně tak minimálně na jeden rok rozšíří stávající umělecká díla ve veřejném prostoru města Pardubic. „Takových děl máme v Pardubicích okolo 350, jedná se například o sochy, plastiky, mozaiky, ale i pamětní desky či drobné sakrální stavby," uzavřela náměstkyně Klčová. Umělecká díla ve veřejném prostoru Pardubic jsou kompletně zmapována v sekci Kulturní mapa na webu města.

Michal Gabriel je český sochař a vysokoškolský pedagog, který vede Ateliér sochařství na Fakultě umění VUT v Brně. Je držitelem ceny Jindřicha Chaloupeckého (za rok 1994), která je udělována významných českým umělcům do 35 let. Svá díla vystavoval jak Evropě, tak v USA.

Autor: Kristýna Vlasáková
Foto: Michala Gabriela
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubice