„Chtěl jsem být jako hvězdy, které jsem obdivoval," řekl nejúspěšnější cyklista paralympijské historie Jiří Ježek…

Pardubice – „Každý má nějaký sen, čeho by chtěl v životě dosáhnout. Já jsem si svou cestou vybral poměrně záhy. Miloval jsem sport, rád jsem ho dělal a fandil všem českým reprezentantům. Chtěl jsem být jako ty hvězdy, které jsem obdivoval," konstatoval nejúspěšnější cyklista paralympijské historie Jiří Ježek, jenž byl hostem slavnostního vyhlášení Firmy roku a Živnostníka roku v pardubickém kongresovém centru v Paláci Pardubice.

V 11 letech zjistil, že mu chybí noha

„Má cesta k splnění mého snu měla vést přes fotbal. Chtěl jsem být kapitánem Sparty a jednou třeba reprezentace," zavzpomínal. „Jenže pak jsem u stadionu Sparty vběhl pod kola náklaďáku. Když jsem se potom probudil v nemocnici, zjistil jsem, že mi chybí noha. To bylo pro jedenáctiletého kluka obrovské vytržení," přiznal Jiří Ježek.

„Uvědomil jsem si, že s dřevěnou nohou asi těžko budu kapitánem fotbalové Sparty," podotkl muž, který měl v dětství ještě jeden velký sen. „Chtěl jsem se stát úspěšným sportovním moderátorem. Tehdy po té nehodě jsem to ale zavrhnul, když jsem viděl, jak třeba Vojta Bernatský si připravoval sportovní zprávy jen pro sebe už třeba v sedmi letech. To jsem nikdy neměl," pokračoval Jiří Ježek.

Proč nakonec zvítězila cyklistika?

„Přemýšlel jsem o tom, jaký sport by pro mě byl s mým hendikepem nejvhodnější. Cyklistika mi přišla pro nohu nejmilosrdnější. Navíc jsem vždycky obdivoval závodníky na Závodu míru. Na kole jsem moc rád jezdil, ale říkal jsem si, že to bude asi hodně tvrdý sport, protože se při něm musí překonávat soupeři i nástrahy počasí," uvedl rodák z Prahy.

A jak se stalo, že cyklistika nakonec zvítězila? „Jednoho dne jsem se zbláznil a za peníze, které jsem měl od pojišťovny po nehodě, jsem si koupil závodní kolo. S cílem, že se jednou zúčastním nějakého paralympijského závodu," doplnil Jiří Ježek, jenž postupně začal trénovat a vyhrávat ty nejdůležitější závody.

Povedly se úspěchy, které nikdo nečekal

Až přišly letní paralympijské hry 2000 v Sydney, kde získal zlato na dráze jak v závodě na 1 kilometr s pevným startem i ve stíhacím závodě na 4 kilometry. Stříbro pak bral na silnici. „Vzhledem k tomu, že šlo o první paralympiádu, jíž se věnovala opravdu velká mediální pozornost, stal jsem najednou jedním z nejúspěšnějších sportovců v České republice a alespoň na chvíli hrdinou pro naše sportovní fanoušky. Narostlo mi sebevědomí a splnil se mi obrovský sen," svěřil se historicky nejúspěšnější paralympijský cyklista všech dob. „Začal jsem od nuly, ale podařilo se mi dosáhnout toho, co nikdo z nás nečekal, že by se někdy mohlo povést," dodal.

„Jak je člověk nejlepší na světě, tak už cítí tlak a ostatní za ním vyvíjí obrovské množství energie na to, aby ho z toho trůnu sesadili," řekl šestinásobný paralympijský vítěz a šestinásobný mistr světa, který absolvoval i závody se zdravými cyklisty. Jako první hendikepovaný sportovec se zúčastnil jako oficiální předjezdec Tour de France. „Najednou jsem byl součástí toho, po čem jsem toužil," nechal se slyšet Jiří Ježek, jehož kariéru zbrzdil pád při hromadném cílovém spurtu silničního závodu v Americe. „Málem jsem o něm přišel o život," vyjádřil se sportovec, jehož ani tato událost neodradila od návratu do pelotonu. „Pak jsem se ještě do cyklistiky vrátil na krásné tři roky," zdůraznil 46letý sportovní nadšenec, který už rok působí na TV Prima jako sportovní moderátor.

Mnoho krásných příběhů firem a živnostníků

„Byla to pro mě obrovská výzva. Užívám si to, že zase mohu být se špičkovými sportovci, byť trochu jinak," pravil host pardubického slavnostního vyhlášení Firmy roku a Živnostníka roku. „Šel mi až mráz po zádech, když jsem tu slyšel opravdu mnoho krásných příběhů firem a živnostníků. Je vidět, že překážky na cestě za úspěchem potkávají každého. Úspěšní se poznají podle toho, že je dovedou překonat a dokážou se přes ně přenést," uzavřel Jiří Ježek.

Autor: Tomáš Dvořák