Vyrazte na rodinný výlet za krásami východních Čech…

ČR – Jak nejlépe strávit letní víkendové dny s rodinou? Co takhle vytáhnout jízdní kola a vyrazit na cyklistický výlet za krásami východních Čech? Pečlivě vybrané cyklotrasy vás zavedou k zámku Hrubá Skála, rybníkům v Českém ráji nebo do českých Versailles. Možná se vám také bude hodit skládací kolo, které vám v autě ušetří místo, a na výlet tak budete moci vyrazit v početnější sestavě.

Na kole Hruboskalskem

Prvním turistickým lákadlem, které byste o letošních prázdninách neměli opomenout, je zámek Hrubá Skála nacházející se v CHKO Český ráj. Vede k němu zpevněná cyklostezka, na kterou se napojíte v Turnově. Cesta se proplétá mezi skalními útvary Hruboskalska a zavede vás až do Lázní Sedmihorky, kde na vás čeká nejméně příjemná část cesty – stoupání k zámku. Vykoupené je však následnou návštěvou zámeckého nádvoří a zaslouženým odpočinkem. Po něm okružní trasa pokračuje k hradu Valdštejn a nabídne ještě několik zajímavých míst, která stojí za krátké odbočení z cyklostezky – konkrétně jde o arboretum Bukovina a vyhlídky Na Kapelu a U Lvíčka. 

Kolem rybníků Českého ráje

Do Českého ráje můžete zamířit hned několikrát, a přitom si z výletu pokaždé odnést nové zážitky a vzpomínky. Jednou z nejvhodnějších tras pro rodiny s malými dětmi je naučná stezka procházející přírodní rezervací Podtrosecká údolí. Při jízdě po značené cyklostezce budete míjet několik rybníků, které si můžete pamatovat z legendárního filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Jedním z nich je Věžický rybník (Věžák) a vzpomínky na film se vám vrátí také při míjení rybníka Vidlák. Kromě vodních ploch se pokocháte pohledem na malebné údolí Žehrovku, kde se na břehu Podsemínského rybníka dodnes nachází stejnojmenný mlýn s funkční turbínou.

Do českých Versailles

Jak jsme slíbili v úvodu článku, prozradíme vám, jak se na kolech vydat také do českých Versailles. Obdobou francouzského zámku z doby Ludvíka XIV. je rokokový zámek Nové Hrady. Dovedou vás k němu značené cyklostezky č. 18 a č. 4227 vedoucí z Vysokého Mýta. Samotná cyklotrasa měří přibližně 32 kilometrů, naplánujete si proto výlet tak, abyste měli dostatek času k prohlídce zámku a přilehlých zahrad. Právě z nich budou vaše děti nadšené – k vidění je tu anglický park, pozůstatky původního gotického hradu, zeleninová zahrada, přírodní divadlo pod širým nebem a také labyrint. Nadšenci do cyklistiky by si neměli nechat ujít první české muzeum věnované právě tomuto sportu, které je umístěno v budově bývalého špýcharu.  Při objevování krás Česka na rodinných cyklovýletech se neobejdete bez přibližovadla, jakým je auto nebo jiný dopravní prostředek. Na takových cestách oceníte praktické skládací kolo, mezi jehož nesporné výhody patří rychlé a snadné složení nejen při ukládání do zavazadlového prostoru auta, ale také při cestování hromadnou dopravou.

Skládací kolo dnes najdete v téměř jakémkoliv provedení a do každého terénu. Nejjednodušší je porovnat si jednotlivé modely na Heurece, kde naleznete nabídky všech e-shopů přehledně na jednom místě. S výběrem skládacího kola vám pomůže také hodnocení a recenze ověřených uživatelů. 

Zdroj a foto: eVisions Advertising s.r.o.

  •  
  •