Originálně strávený čas nabízí Velká medvědí kuchařka určená dětem, vychází i pohádková knížka Mlsné medvědí příběhy…

Vaříte s dětmi? A co nechat děti, aby jídlo připravily skoro samy?Originálně strávený čas nabízíknižní novinka lahodící oku i chuti s názvem Velká medvědí kuchařka s recepty pro děti. A vedle receptů přicházejí tvůrci stejnojmenného úspěšného večerníčku a filmu s pohádkovou knížkou Mlsné medvědí příběhy. Obě knihy navazují na animovaná dobrodružství dvou mlsných medvědích chlupáčů jménem Nedvěd a Miška. Pyšní se hravým grafickým zpracováním i nápaditými ilustracemi oceňovaného výtvarníka Filipa Pošivače a jedné z režisérek večerníčku Kateřiny Karhánkové. Recepty pro dětskou kuchařku sestavila foodbloggerka Kateřina Dvořák. Knížky jsou nyní dostupné online přes www.medvedi.tv a v knihkupectvích budou k dostání od 22. dubna.

„Kdo by to byl řekl, že mi nejpraktičtější kuchařka přijde ta pro děti? Myslím, že desatero Mišky a Nedvěda je skvělá věc, která chybí u vchodových dveří do každé profi kuchyně," říká přední český gastronom a známý porotce Přemek Forejt. Desatero Mišky a Nedvěda například hlásá pročtení celého receptu a přípravu surovin před začátkem vaření či umytí rukou, varuje před ostrými noži, doporučuje používání kuchyňské chňapky nebo nasazení sluchátek při používání mixéru a nezapomíná na úklid nepořádku. Třicet jednoduchých a cenově dostupných receptů na snídaně, svačiny, obědy, večeře a pamlsky z kvalitních surovin je rozděleno dle obtížnosti a samostatně je zvládnou připravit děti od sedmi let. Třeba Nedvědova blesková tortilla je hotová za deset minut, Motýlí těstoviny s pestem za půl hodiny, ale na Sladké sushi od kamarádů roháčů budou malí kuchaři potřebovat dvě hodiny. Kuchařka nabízí i praktické tipy a návody pro děti. Nedvěd s Miškou v nich dětem vysvětlí, jak rozklepnout vajíčko, opéct palačinku nebo prostřít na stůl pro toho největšího gurmána. Každý recept navíc doplňuje i krátký příběh jednoho ze zvířátek z večerníčku, které „mňamózní" pokrm zároveň doporučuje. Velkou medvědí kuchařku oceňuje i šéfkuchař Jan Punčochář, který podle ní uvařil se svými dětmi Bramborové placky podle paní Divoké. „Je hezké vést naše miláčky k vaření, ať máme další mladé kuchaře," komentoval vaření podle Velké medvědí kuchařky Punčochář. Kuchařka je užitečná také všem začínajícím dospělým kuchařům, ale i těm zkušeným, kteří třeba jen doposud nedělali Půlnoční hummus slečny laňky nebo Jelenův nápoj lásky.

Současně vychází i kniha pohádek Mlsné medvědí příběhy. Zvířecí hrdinové v čele s medvědy Miškou a Nedvědem se tak konečně mohou dostat i do dětských knihovniček. Děti se setkají i s jejich zvířecími kamarády, jako jsou například medvěd grizzly, lední medvědice, netopýr Mojmír či bachyně paní Divoká. Hlavní dějištěm je útulný domeček s pořádnou kuchyní a přilehlý les. Tam medvědi provádějí různé skopičiny, aby se dostali k něčemu dobrému na zub, protože rádi mlsají. Vizuálně přitažlivá knižní adaptace animovaného večerníčku známého z České televize přináší dvacet šest pohádek plných vtipů a nevtíravých ponaučení pro malé čtenáře i jejich rodiče. Pro knižní podobu jednotlivé epizody večerníčku adaptovala Milada Těšitelová. Režisérkami filmových medvědích příběhů známých také z kin jsou Kateřina Karhánková a Alexandra Májová, které za medvědy letos získaly také nominaci na Českého lva.

Veleúspěšné Mlsné medvědí příběhy získaly od svého prvního uvedení v kinech v roce 2019 řadu fanoušků mezi dětmi i dospělými a promítány byly na více než osmdesáti mezinárodních soutěžních festivalech a filmových přehlídkách po celém světě. Ceny obdržely například na nizozemském koprodukčním fóru Junior Co-production Market, bodovaly i na mezinárodním festivalu Anifilm nebo Zlín Film Festu. Večerníček se zase úspěšně prodává do zahraničí, měli jej možnost zhlédnout děti například ve Francii, Belgii, Izraeli, Mexiku, Finsku, Dánsku či Kanadě. Za filmem i večerníčkem stojí režisérky Kateřina Karhánková a Alexandra Májová s producentkou Barborou Příkaskou ze společnosti Bionaut. Velkou medvědí kuchařku i Mlsné medvědí příběhy vydává Bionaut ve spolupráci s nakladatelstvím Došel karamel, každá z knížek stojí 349 korun.


VELKÁ MEDVĚDÍ KUCHAŘKA

Ahoj, jsme medvědí kamarádi Nedvěd a Miška. Ze všeho nejraději mlsáme a podnikáme různá dobrodružství. Když nevíme, na co máme chuť, zalistujeme v naší Velké medvědí kuchařce. A tu právě držíš v tlapkách i ty! Najdeš v ní třicet mňamózních receptů, které jsou ověřené našimi zvířecími kamarádi a potěší i ten nejmlsnější jazýček. Jestli s vařením zatím nemáš žádné zkušenosti, tak to vůbec nevadí, protože my ti všechno vysvětlíme.

Recepty: Kateřina Dvořák
Texty: Milada Těšitelová
Ilustrace: Filip Pošivač, Kateřina Karhánková
Fotografie: Adam Dvořák
Grafická úprava a sazba: Olga Benešová, Jakub Sanitrák, Kateřina Karhánková
Korektury: Anna Stránská
Obrazová postprodukce: Studio Marvil
Producentka: Bára Příkaská
Vydal: Bionaut s.r.o.
Distribuce: Došel karamel s.r.o.

knizky Velka medvedi kucharka a Mlsne medvedi pribehy TZ
« z 9 »

MLSNÉ MEDVÉDÍ PŘÍBĚHY

Nedvěd a Miška jsou nejlepší medvědí kamarádi, které znáte z večerníčku Mlsné medvědí příběhy. Oba jsou nesmírně vynalézaví, když jde o to, dostat se k něčemu dobrému na zub. Mnohdy se ale stane, že i ten nejlepší plán nevyjde podle jejich představ, a to je pak v medvědím životě všechno vzhůru nohama. Všech 26 medvědích dobrodružství si teď můžete přečíst a prožít je s Nedvědem a Miškou znovu.  

Animovaný seriál Mlsné medvědí příběhy vznikl volně na motivy knih Zbyňka Černíka Malá medvědí knížka a Taková medvědí rodinka. Scénáře jednotlivých epizod napsali Kateřina Karhánková, Alexandra Májová, Tomáš Končinský, Milada Těšitelová a Barbora Klárová. Pro knížku je adaptovala Milada Těšitelová.

Ilustrace: Filip Pošivač, Kateřina Karhánková
Grafická úprava a sazba: Olga Benešová, Jakub Sanitrák
Redakční úpravy a korektury: Anna Stránská
Obrazová postprodukce: Michal Janata, Studio Marvil
Producentka: Bára Příkaská
Vydal: Bionaut s.r.o.
Distribuce: Došel karamel s.r.o.