Univerzita Pardubice zve na Noc vědců

Pardubice – Univerzita Pardubice už tento týden opět hostí celoevropskou akci Noc vědců. Tématem letošního ročníku je Tajemství. Pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny nadšence, kteří chtějí tajemství odhalovat, a také prozkoumat taje vědy a techniky, se univerzita otevře na celých 6 hodin v pátek 6. října.

„Jsme velmi rádi, že naše akce popularizující vědu a poznání jsou mezi veřejností stále oblíbenější. Loni naši Noc vědců navštívily asi dva tisíce lidí a letos věříme, že budeme mít příležitost oslovit a nadchnout ještě více zájemců všech generací," říká prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice prof. Petra Bajerová.

Tento pátek od 16 až do 22 hodin mohou zájemci zažít atraktivní program s více než stovkou zapojených popularizátorů ze všech sedmi fakult univerzity.

Čekají je pokusy v chemických laboratořích, proniknou do tajemství lidského těla pod rentgenem nebo tajemství ztracených světů. Rozluští kvízy a tajné šifry a mohou se zapojit do stavby největšího modelu mostu. Návštěvníci také poznají moderní technologie, které jim odhalí další tajemství, ať už se ukrývají ve zkumavce, v elektromobilitě nebo umění.

Vstup na akci, která zaplní Fakultu chemicko-technologickou v kampusu v Pardubicích – Polabinách, je zdarma. Univerzita návštěvníkům akce navíc nabízí možnost ekologické dopravy prostřednictvím okružní autobusové linky, která bude projíždět od hlavního nádraží přes centrum až do kampusu Univerzity Pardubice a zájemce zaveze z univerzity také na pardubickou hvězdárnu.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005. Akce má bořit mýty o vědě i vědcích a ukázat, že věda může být také velmi zábavná a vědci jsou lidé, kteří ji dokáží poutavě představit dětem i dospělým.

Informace o akci lze najít také na webu Noc vědců | Univerzita Pardubice (upce.cz) nebo v univerzitní facebookové události. Program všech akcí v republice je možné zdarma stáhnout v mobilních aplikacích Noc vědců na Google Play a App Store.

KDY: pátek 6. října 2023    16:00 – 22:00
KDE: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, Studentská 573 Pardubice

Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice