Umění vraždy na pardubickém zámku. Divadelní festival Pernštejnlove zahájen

Pardubice – Divadelní festival Pernštejnlove odstartoval v úterý večer svůj osmý ročník. V prostředí pardubického zámku láká na bohatý divadelní program i koncerty v parkánu, a to až do soboty 29. července.

Tak trochu domácí soubor

O slavnostní zahájení se postaral tak trochu domácí soubor Indigo Company. V komediálním thrilleru Umění vraždy se totiž představila chrudimská rodačka Jana Trojanová a Tomáš Novotný, který je dvacet let spojen s pardubickým Divadlem Tří.

„Tomášův vztah k Pardubicím je ještě bližší než můj. Prožil tady velkou část života, jeho maminka Dagmar dodnes hraje ve Východočeském divadle, jeho táta Pavel tam dříve působil. Tomáš má v Pardubicích svoje Divadlo Tří," upřesnila jedna ze zakladatelek Indigo Company Jana Trojanová

Do Pardubic jezdí poměrně často

„Myslím, že pro Pardubáky mohlo být zajímavé, že se měli možnost přijít podívat na domácího herce. Jeho role navíc byla jiná, než na jaké jsou diváci zvyklí. V této hře je jeho postava trochu hajzlík," konstatovala chrudimská rodačka, která se v Pardubicích objevuje poměrně často. 

„Mám tu spoustu přátel. Jezdím sem také pracovně. Moderuji prestižní baletní soutěž Pardubickou Arabesku, spolupracuji s konzervatoří a také zde mám kadeřnici. Pardubice mi zkrátka přirostly k srdci. Fandím jim i v hokeji," usmívala se Jana Trojanová. 

Jak se zbavit manžela?

V komediálním thrilleru Umění vraždy jako Annie Brooksová spřádala plány, jak se zbavit manžela Jacka v podání Tomáše Novotného. Zdatně jim sekundoval Vincent Cummings, vlivný obchodník s uměním, jehož oba manželé potřebují. Toho ztvárnil Michael Vykus. Důležitou roli sehrála i nenápadná služebná Kate, kterou ztělesnila Lilian Fischerová.

Divácky vděčná komedie

Divácky vděčná komedie z pera známého amerického dramatika a textaře Joea DiPietra si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu?

„Má v sobě specifický černý humor, který je nám všem blízký. Zároveň poskytuje krásné herecké příležitosti, které nám dovolil rozvinout režisér Jaroslav Slánský," řekla Jana Trojanová na adresu představení, jež neustálými překvapivými zvraty držela divákovu pozornost.

Zrůda někde hluboko v nás 

„V každém z nás je zrůda, někde hluboko v nás. Máme ji v sobě uloženou, ale čas od času potřebuje ven a udělá, co je potřeba," prohlásila představitelka Annie před vraždou. 

„Jsem umělec. Nikdy mě nesuď," sdělil Tomáš Novotný jako její manžel Jack, který pak přemýšlel nad tím, jak vydělat víc peněz jako mrtvý umělec bez toho, aniž by musel fyzicky zemřít.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ