Občané by již neměli odkládat výměnu dokladů…

Pardubice – Držitelé propadlých občanských průkazů, cestovních pasů a řidičských průkazů by již neměli s jejich výměnou otálet. V rámci nouzového stavu, který platil do 17. května, se občané na území ČR mohli prokazovat alespoň jedním platným dokladem totožnosti a výměnu těch propadlých mohli odložit. S koncem nouzového stavu se však povinnost jejich výměny vrátila.

Radnice proto apeluje na občany, aby s podáním žádosti o vyhotovení nových dokladů neotáleli a propadlé průkazy či případné změny trvalého bydliště nebo stavu na úřadě vyřešili co nejdříve. Podle evidence magistrátu se přitom nejedná o stovky, nýbrž o více jak dva tisíce dokladů s prošlou platností. „V současné době evidujeme přes 2600 občanů s trvalým pobytem v Pardubicích, kteří mají propadlý občanský průkaz, a dalších téměř 1000, kterým platnost skončí do 2 měsíců. V době nouzového stavu občané mohli využívat propadlé doklady a v případě změny stavu či trvalého bydliště neměli povinnost dodržovat patnáctidenní lhůtu pro podání žádosti o vystavení nových dokladů. Nyní ji ale opět mají,“ podotýká Ema Dlabajová z odboru správních agend pardubického magistrátu. Podle jejích slov by lidé neměli nechávat výměnu propadlých dokladů na letní měsíce. „Ač o cestovní pasy, vzhledem ke stávající situaci zapříčiněné koronavirovou pandemií, zřejmě takový zájem jako každý rok nebude, i přesto očekáváme, že právě v době letních prázdnin budou lidé žádat o výměnu dokladů nejvíce,“ dodává Ema Dlabajová s tím, že veřejnost může využívat také on-line objednávkový systém na webu města.

Občanské průkazy, cestovní pasy i řidičské průkazy, jimž skončila platnost po 1. březnu 2020, mohli jejich držitelé na území ČR používat po dobu platnosti nouzového stavu, kdy byla pozastavena také povinnost požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů od ohlášené ztráty, změny trvalého pobytu a rodinného stavu.

Podat žádost a vyzvednou nový občanský průkaz či cestovní pas je možné v provozních hodinách, případně doporučujeme rezervaci termínu on-line nebo prostřednictvím telefonu:

Pondělí a středa: 8.00 – 11.00, 12.00 – 17.00

Úterý a čtvrtek: 8.00 – 11.00, 12.00 – 15.30 (pouze pro klienty objednané přes internet nebo telefonicky)

Pátek: 8.00 – 11.00, 12.00 – 14.30 (pouze pro klienty objednané přes internet nebo telefonicky)

Online rezervace: https://v3.kadlecelektro.cz/obj/index.php?id=60

Telefonická rezervace pro podání žádosti o OP a CD: 466 859 702, 466 859 710
Telefonická rezervace pro výdej dokladů OP a CD: 466 859 722
Telefonický kontakt k výměně ŘP: 466 859 347

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ

  •  
  •