Muzea a galerie: co si nenechat ujít…

KRAJ – Příští týden se po více než čtyřech měsících otvírají za přísných hygienických podmínek také muzea a galerie zřizované Pardubickým krajem. Většina z nich přivítá návštěvníky v úterý, Východočeské muzeum pak ve čtvrtek. Veřejnost vloni přišla o vánoční výstavy, ale také o některé projekty, které se výstavních prostorách moc dlouho neohřály. Pokud to bylo možné, jsou výstavy prodlouženy, ale třeba unikátní výstava gotických památek nazvaná Víra v umění, umění ve víře v Regionálním muzeu v Chrudimi musela být ukončena a památky navráceny majitelům.

„Z dříve instalovaných výstav bych chtěl v Pardubicích na Zámku upozornit zejména na Bohuslava Reynka a výstavu Ruka v rouně v galerii a Věci vyprávějí – 140 let Pardubického muzea. To jsou skutečně mimořádně události a rozhodně bychom si je neměli nechat ujít. Stejně tak jako historické tisky z 15. a 16. století zapůjčené z Regionálního muzea v Chrudimi, které vystavuje Knihovní centrum u Vokolků na Příhrádku. V Domě U Jonáše je k vidění mimo jiné tvorba architekta Miroslava Řepy a také se tu děti s rodiči mohou setkat s Pernštejny. Kromě toho je ale připraveno i mnoho nových projektů jak v Pardubicích, tak na dalších místech kraje," pozval milovníky kultury Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu.

Litomyšli bude Regionální muzeum kromě stálých expozic vítat návštěvníky ve třech nových výstavách. Výstava obrazů Sergeje Iščuka se koná k životnímu jubileu umělce, který i přes své ukrajinské a kozácké kořeny považuje město Bedřicha Smetany za svůj skutečný domov. Další výstava má název Báječní dobrodruzi a představí počátky archeologie v regionu. Poctu Josefu Váchalovi a dalším outsiderům českého výtvarného umění vzdá Oldřich Hamera v Portmoneu.

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě hned po otevření zjistíte, jak vypadala města východních Čech před dvěma sty lety na vedutách malíře Jana Antonína Venuta.

Reynek Petrkov, VČG
« z 7 »

Regionální muzeum v Chrudimi připomene významné životní jubileum chrudimského kreslíře – humoristy a ilustrátora J. H. Lušovského, který se mimo jiné už čtvrt století věnuje malování pro radost dětem v nemocnicích.

Východočeské muzeum v Pardubicích zve také na vloni vytvořenou novou expozici moderního skla  s názvem S.K.L.E.M. a od poloviny května pak spolu s Univerzitou Pardubice představí Pernštejnské ženy a jejich roli v tehdejší Evropě.

Podrobné programy a přesné datum otevření zjistíte na webových stránkách jednotlivých institucí. Stále platí, že v galerii a muzeích Pardubického kraje je každý čtvrtek pro žáky a studenty, kteří se prokáží průkazkou, vstup zdarma.

Zdroj a foto: Pardubický kraj