Kůň v hlavní roli i letos! Přípravy na Podzimní městské slavnosti finišují

Pardubice – V období mezi plochodrážním svátkem Zlatou přilbou a vrcholem dostihové sezóny Velkou pardubickou se město vždy připravuje na podzimní část městských slavností. Konat se bude tradičně první říjnový víkend – oslavy začnou v pátek 6. října a vyvrcholí věhlasným dostihem v neděli 8. října. I letos nabídnou návštěvníkům řadu koncertů, dětská vystoupení, písečnou show, akrobatické vystoupení na koních, tradiční jízdu kočárů i historických vozidel nebo oblíbený lampionový průvod. Namísto ohňostroje se pořadatelé rozhodli pro ekologičtější variantu zakončení sobotního programu – laserovou světelnou show. I letos se slavnosti ponesou ve jménu koně.

„Podzimní část slavností je spjata s vyvrcholením dostihové sezony a jejím posláním je přenést slavnostní atmosféru, kulturu a zábavu do pardubických ulic. Dostihová symbolika – kůň – bude po loňské úspěšné premiéře tématem také letošních slavností. Úctu k erbovnímu zvířeti a dostihové tradici jsme tedy znovu protkali do letošního programu a doufám, že si slavnosti všichni užijeme," řekl pardubický primátor Jan Nadrchal, který oceňuje i novinku slavností, laserovou světelnou show nahrazující ohňostroj. „S příchodem podzimu je kulturní a sportovní kalendář našeho města nabitý skvělými akcemi, které již řadu let přispívají k bohatému společenskému životu Pardubic. Městské slavnosti jsou jednou z nich a tento multižánrový festival má velikou oblibu u obyvatel města i jeho návštěvníků, kteří se kvůli nim do města vrací. Dlouho jsme přemýšleli, jak nahradit ohňostroj na Labi, který zbytečně zatěžoval okolí řeky a blízké přírody hlukem a znečištěním vzduchu. Ke slovu se letos dostane laserová světelná show a věříme, že důvod změny návštěvníci ocení stejně jako její samotné provedení," doplnila náměstkyně pro kulturu Jiřina Klčová.

Dvoudenní festival v ulicích centra města opět nabídne spoustu zábavy a atraktivní podívané. Na podiu na Pernštýnském náměstí se vystřídá celá řada interpretů včetně oblíbené zpěvačky Moniky Absolonové. „Divácky oblíbený program, jako je sraz historických vozidel, lampionový průvod či zmíněná laserová show na Dům hudby, letos opět doplní velmi atraktivní koňský program v ulici U Stadionu. Obyvatelé města i jeho návštěvníci po oba dny ocení oblíbenou Pernštejnskou hospodu na hlavním historickém náměstí a řadu řemeslných stánků. Pro děti budou připravené zajímavé workshopy, vystoupení Pigy a Lily nebo Saxana dětem, zapojit se můžete do běhu Univerzity Pardubice a ani letos pořadatelé nezapomněli na spanilou jízdu historických automobilů a nově také vinařský minifestival na zámku a Příhrádku," zve na slavnosti Radek Mašík z pořadatelské Máša agency.

„Letos kvůli změně formátu měníme i lokaci pořádání závěru sobotního večera. Pětiminutová laserová show bude mapovat příběh města, jeho osobnosti, události, architekturu i jeho symboly. Promítat ji budeme hned ve dvou časech na budovu Domu hudby na Sukově třídě, a to v 19:30 a ve 20:00 hodin. První projekce bude určena především těm, kteří se zapojí do lampionového průvodu, tedy hlavně rodinám s dětmi. Ti, kteří se nezapojí do průvodu, si ji pak budou moci v klidu vychutnat o půl hodiny později," zve na show vedoucí oddělení kultury Jana Fiedlerová. „Hlavní prostor pro diváky bude vyčleněn na Sukově třídě, kde bude v době lampionového průvodu a v časech projekce kompletně uzavřena Sukova třída pro všechna vozidla," upozorňuje Jana Fiedlerová. Viditelnost na budovu Domu hudby je na Sukově třídě od zatáčky v prostoru u sochy Rudoarmějce až po křižovatku s ulicí Sladkovského, kde bude končit uzavírka. Projekce bude viditelná i z dalších míst, například z Tyršových sadů či z druhého zámeckého rondelu.

Podrobný program najdete na https://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023 nebo na FB stránce www.facebook.com/Podzimni.mestske.slavnosti.Pardubice.


Pátek 6. 10.       

Pernštýnské náměstí zahájení slavností – Spanilá jízda kočárů, které před 16. hodinou dorazí na náměstí, vystoupení Petry Černocké, písečná show s projekcí

Sobota 7. 10.    

10:00 – 18:00 Vinařský minifestival na zámku a Příhrádku stánky vinařů, ukázky sabrage, ochutnávky

10:00 – 13:00 Příhrádek výstava Památky zahradního umění v Pardubickém kraji, zastávka pro děti ve stylu Hobby horsing + omalovánky s koňskou tematikou pro nejmenší

13:00 – 18:00 zámek Velká zámecká – dostihová dráha s úkoly pro děti na zámeckých valech a tvůrčí dílna s kokardami

10:00 – 17:00 KD Hronovická Den medu – ukázka lidových řemesel, ochutnávka medu

16:00 travnatý prostor ulice U Stadionu Koňský program – HORSE SHOW: vystoupení fríských koní – Červenočerná fantazie, celé odpoledne nabitý program pro děti 

19:00 Lampionový průvod městem 

19:30 a 20:00   Sukova třída Světelná laserová show promítaná na Dům hudby 

20:20   Pernštýnské náměstí koncert zpěvačky Moniky Absolonové 

Autor: Alexandra Tušlová
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Magistrát města Pardubic