Konec rudého člověka nabídl výstižnou sondu do ruské duše

Pardubice – Každý si nese své břímě. Aby ne, když jde o tragikomický příběh jedné ruské rodiny po rozpadu Sovětského svazu. Představení Konec rudého člověka, s kterým do Východočeského divadla v Pardubicích zavítalo pražské Divadlo v Dlouhé, jednoznačně potvrdilo, že patří k tomu nejzajímavějšímu, co je aktuálně na tuzemských jevištích k vidění.

Výstižná sonda do duše ruského člověka

Díky kvalitnímu textu, který vycházel z knihy Doba z druhé ruky držitelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, divadelní adaptaci Daniela Majlinga, citlivé režii Michala Vajdičky, působivé scény Pavola Andraška a přesvědčivým hereckým výkonům vznikla inscenace, jež je i vzhledem k současnému vojenskému konfliktu Ruska s Ukrajinou, až děsivě aktuální. 

Představuje výstižnou sondou do duše ruského člověka, který žije v dobách zásadních změn. Systém, jenž měl vést k ráji na zemi a trvat navěky, se totiž najednou rozpadl na prach. Místo svobody nastal hon za penězi, místo demokracie chaos, místo spravedlnosti zuřivý boj oligarchů s žebráky. A lidé velmi rychle zatoužili po silném vůdci, který nastolí pořádek…

Řada prestižních ocenění

Konec rudého člověka už stihl posbírat řadu prestižních ocenění. Představení Divadla v Dlouhé si vysloužilo Cenu divadelní kritiky za Inscenaci roku 2022. V anketě Divadelních novin byl tento titul vyhodnocen jako nejlepší činoherní inscenace roku 2022. V anketě portálu i-divadlo.cz se stala tato hra druhou nejlepší inscenací sezony 2021/2022. Zároveň si Konec rudého člověka vysloužil rovněž nominaci na Cenu Divadelních novin.

Výrazné herecké výkony i východočeská stopa

Představitel majora Alexejeva Jan Vondráček získal v Cenách divadelní kritiky ocenění za nejlepší mužský herecký výkon roku. Dostal se i do užší nominace na prestižní Cenu Thálie. Čtenáři portálu i-divadlo.cz jeho výkon vyhodnotili jako nejlepší mužský v dané sezoně. 

V inscenaci předvedli své umění také bývalá členka Východočeského divadla Štěpánka Fingerhutová (Irina), pardubická rodačka Klára Sedláčková-Oltová (novinářka) nebo někdejší členové královéhradeckého Klicperova divadla Jan Sklenář (Boris), Miroslav Zavičár (Jurij) či Marie Poulová (Lena).     

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Divadlo v Dlouhé