Komorní filharmonie Pardubice zahajuje 51. sezonu…

Pardubice – Za Wolfgangem na univerzitu se vydá Komorní filharmonie Pardubice. Koncert, jehož dějištěm bude Aula Arnošta z Pardubic, nejenže otevře sérii volných koncertů cyklu Čekání na návrat, ale především zahájí 51. sezonu KFP. Spolu s filharmonií se představí sólisté opery Národního divadla v Praze – Lucie Hájková a Jiří Hájek. Diriguje přední český operní dirigent Robert Jindra. 

Wolfgang Amadeus Mozart Komorní filharmonii Pardubice provází a inspiruje už od jejích počátků. Vzhledem k právě probíhající rekonstrukci Domu hudby otevře hudba tohoto geniálního tvůrce novou sezonu KFP v jiných prostorách, než bývá zvykem. „Univerzitě Pardubice upřímně děkujeme za pochopení a maximální vstřícnost při poskytnutí prostor pro naše koncerty,“ uvedla v této souvislosti Jarmila Zbořilová, ředitelka KFP. 

Dramaturgie pro zahajovací koncert vsadila na Mozartovu tvorbu operní. Zazní árie skutečně slavné – árie titulního hrdiny opery Don Giovanni, árie Vitelie z opery La clemenza di Tito, árie hraběnky ve Figarově svatbě a mnohé další. Program nabídne i několik půvabných dvojzpěvů. „Také svými operními předehrami vytvořil Mozart typ skladby, která není pouhým vstupem do děje, ale mistrovskou kompozicí, schopnou samostatného života i na koncertních pódiích,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. 

Spolu s orchestrem vystoupí Lucie Hájková a Jiří Hájek, kteří ke slavným titulům jevištní tvorby přiřadili ještě několik samostatných koncertních árií, vzniklých k nejrůznějším příležitostem. Lucie Hájková je pravidelným hostem opery Národního divadla v Praze, kde zpívá přední role v operách Mozarta, Dvořáka, Martinů, Verdiho a dalších. Koncertuje doma i v zahraničí (za sebou má např. koncert v Káhirské opeře v Egyptě, turné po Japonsku). Jiří Hájek je sólistou opery Národního divadla, kde vytvořil role v Mozartových operách i ostatním světovém repertoáru. Koncert se uskuteční pod taktovkou Roberta Jindry, působícího od roku 2001 v Národním divadle v Praze a v současnosti rovněž zastávajícího post prvního dirigenta v Aalto Musiktheater und Filharmonie Essen. 

Cyklus Čekání na návrat obsáhne v období od září 2019 do února 2020 celkem 5 koncertů klasické hudby. Vstupenky na ně lze koupit buď online na stránkách www.kfpar.cz nebo v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou na náměstí Republiky v Pardubicích. 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •