Jeden za dva…

Pardubice – Vojtěch Spurný patří k nejvšestrannějším českým hudebním osobnostem. S Komorní filharmonií Pardubice se představí v rámci jednoho koncertu ve dvou rolích – jako sólista (cembalo) a dirigent. Na programu budou tři různé světy – zazní Wissmer, Sterkel a Mendelssohn. 

Večer otevře Pierre Wissmer, francouzský skladatel v dnešní době neznámý, svými současníky však (z velké části doposud žijícími) velmi ceněný. Uvedena bude jeho skladba, která vznikla v Ženevě roku 1938. Jejím prostřednictvím na posluchače dýchne novodobý svět. Určena je pro smyčcový ansámbl s harfou a klavírem. „Díky určité výrazové propojenosti pěti vzájemně ne příliš kontrastních vět působí spíše jako variace,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. 

Ani druhý autor večera – Johann Franz Xaver Sterkel – není všeobecně známý, přestože byl v období klasicismu mistrem svého oboru. Jako skvělý klavírista inspiroval například mladšího Beethovena. „Důkazem jeho dokonalé znalosti principů klavírní interpretace je i ve čtvrtek uváděné dílo. Nezapře svou technickou náročnost, ale především smysl autora pro bohatou a neopotřebovanou invenci,“ přibližuje Bohuslav Vítek. 

Čtvrtá symfonie, zvaná Italská, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho se za 50 let existence KFP stala trvalou součástí jejího kmenového repertoáru. Čiší z ní duch Itálie, země, která třiatřicetiletého skladatele inspirovala. Mendelssohn sám dokonce napsal: „Za největší část hudby vděčím tomu, co vlastně hudbou není: ruinám, obrazům, líbezné přírodě.“ 

Vojtěch Spurný – sólista i dirigent koncertu Jeden za dva – se díky své nevídaně široké profesní škále objevuje už od studentských dob na koncertních pódiích u nás i v zahraničí v nejrůznějších rolích. Je zakladatelem komorního orchestru Ensemble 18+, pověstného svou uměleckou úrovní. Hraje na historické klávesové nástroje, uvádí a moderuje rozhlasové a televizní pořady. Jmenované aktivity jsou jen zlomkem jeho působení, jedná se skutečně o mimořádně všestranného umělce. 

Během koncertu proběhne křest nové knihy Vladimíra Popelky Můj život s hudbou. Kniha je jedinečným svědectvím o české hudbě posledních více než sedmdesáti let (k zakoupení bude na místě). 

Vstupenky jsou k dostání online na www.kfpar.cz a také v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou. 


Kdy & kde: čtvrtek 12. 12. 2019 v 19.00 hodin 
Aula Arnošta z Pardubic, Univerzita Pardubice, Polabiny 

Program:
Pierre Wissmer (1915–1992): Divertissement sur un choral 
Johann Franz Xaver Sterkel (1750–1817): Koncert pro cembalo a orchestr C dur 
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847): Symfonie č. 4 A dur Italská 

Účinkující: Vojtěch Spurný – dirigent a sólista (cembalo) 

Koncert z cyklu Čekání na návrat. Součástí křest knihy Vladimíra Popelky. 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •