Je tu svátek hasičů – svátek svatého Floriána…

Zavítejte do Pardubic na Den otevřených dveří nebo na zajímavé soutěže…

Svatý Florián, jehož jméno je z latinského slova „florianus” a v překladu znamená „kvetoucí, rozkošný” patří mezi nejpopulárnější české světce.  Hasiči velmi dobře vědí, že 4. květen je dnem umučení jejich patrona – svatého Floriána. Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám.

Jeho památka je oslavována právě 4. května a stal se patronem všech hasičů, kominíků a zedníků. Je patronem proti požárům a vodě, a proto představoval v dřívějších dobách běžný námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům. Dokonce o jeho svátek bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí.

Floriánovo „hasičství” je však třeba chápat v původním slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo. Všechny ostatní výklady jeho „hasičství” jsou výsledkem pozdních legend.

U příležitosti tohoto svátku pořádá Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, územní odbor Pardubice na centrální požární stanici Den otevřených dveří.

Den dveří Pardubice 2019
« 1 z 3 »

Den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 18. května 2019 v době od 9 do 15 hod. Návštěvníci mohou na místě vidět moderní hasičskou techniku určenou k výjezdu jednotek hasičů. Návštěvníci se seznámí s problematikou ochrany obyvatelstva (prostředky individuální a improvizované ochrany – masky, varování – sirény, evakuace apod.). K vidění budou hasicí přístroje s různými hasivy. Připraveny jsou soutěže, hry, a dokonce na děti čeká nafukovací hasičská skluzavka. Hasiči se představí hned v několika ukázkách, kterými návštěvníkům přiblíží svou náročnou práci.

V tento měsíc se koná i několik soutěží – Orlická věž – soutěž ve výstupu na cvičnou věž se koná 15. května 2019 na centrální stanici v Ústí nad Orlicí. V tento den jsou také otevřeny dveře všem, kteří si chtějí prohlédnout hasičskou stanici v Ústí nad Orlicí. V poslední květnový den se na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí koná soutěž v nejtěžších hasičských disciplínách TFA. Máte se tedy na co těšit a hasiči se těší na vaši účast. (Plakáty na jednotlivé akce naleznete níže).

Autor: por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •