Hraný dokument připomene osudy odboje na Pardubicku…

Pardubicko – V příštím roce uplyne 80 let od tragických událostí, které byly odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tyto události si bude připomínat také Pardubický kraj, na jehož území se nachází nejen vypálená osada Ležáky, ale také zde byla velmi aktivní odbojová činnost. U příležitosti smutného výročí vzniká hraný dokument s názvem Stříbrné requiem zaměřený na příběhy klíčových postav pardubického odboje. Divák se tak dozví o osudech manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála. V rámci pondělního natáčení, které se uskutečnilo v prostorách krajského úřadu, se v roli okresního hejtmana Josefa Kuchaře představil hejtman Martin Netolický.

„Díky výrazné podpoře Pardubického kraje máme možnost natáčet hraný dokument, který vypráví příběh pardubického odboje, který je spojen s výsadkem Silver A a jmény Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. Divák se tak v rámci příběhu seznámí s osudy lidí, kteří jsou alespoň občanům Pardubic relativně dobře známá, protože je mohou číst na názvech jednotlivých ulic. Vyprávíme tak příběhy Věry Junkové, Alfréda Bartoše, Erno Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových," přiblížil děj filmu režisér Vít Mazánek. Ten má společně se štábem za sebou již většinu natáčecích dnů. „S ohledem na to, že se děj filmu odehrává v jarních a letních měsících, museli jsme s natáčením začít v říjnu v exteriérech tak, abychom se alespoň částečně přiblížili počasí. Nyní se věnujeme interiérům a kromě Larischovy vily padla volba také na krajský úřad, kde jsme pro Petschkův palác využili prostory krajské rady. V sobotu 27. listopadu pak natáčíme v budově bývalého Oberlandrátu, kde sídlilo pardubické gestapo," upřesnil Mazánek.

V rámci pondělního natáčení si jednu z rolí zahrál také hejtman Martin Netolický. „Hraji tehdejšího okresního hejtmana JUDr. Josefa Kuchaře, který je na výslechu v Petschkově paláci v Praze u Wilhelma Schultzeho, ačkoliv již nebyl tři dny ve své funkci. Náš rozhovor se odehrává v němčině, což bylo obtížné, protože jsem se německy učil jen jeden rok v páté třídě základní školy," odhalil svoji roli hejtman Netolický, který se pro roli nechal o několik desítek let postaršit. „Vrátil jsem se o přibližně 10 let zpět, kdy jsem naposledy hrál v České Třebové ochotnické divadlo, což je průprava, která si samozřejmě velmi hodí," zavzpomínal hejtman.

V hlavních rolích diváci uvidí herce známé z Východočeského divadla v Pardubicích. „Mezi herci najdeme také držitele ceny Thálie Ladislava Špinera a Josefa Lásku, ale také Veroniku Malou, Alexandra Postlera, Martina Veselého, studenty katedry činohry Janáčkovy akademie múzických umění v Brně či Tomáše Krejčího," vyjmenoval Mazánek, který do rolí obsadil také tiskové mluvčí Městské policie Pardubice Jiřího Sejkoru a Pardubického kraje Dominika Bartáka.

Premiéra filmu by se měla uskutečnit v symbolický den a prostředí. „V rámci celého výročního roku k 80 výročí od heydrichiády chceme uspořádat důstojný komponovaný večer 24. června přímo v pietním území Ležáků, kde by se kromě celé řady vystoupení měl v premiéře promítnout také samotný film," odhalil hejtman Netolický.

Hraný dokument připomene osudy odboje na Pardubicku
« z 5 »

Zdroj a foto: Pardubický kraj