Letadla nad hradem Kunětická hora

Pardubicko – V letošním roce vstoupila Letka Aviatické pouti do další fáze své činnosti. Po létech příprav začala s prezentací UL replik historických letadel na leteckých dnech a také postupně zprovozňuje své nové působiště v hangáru na letišti v Kuněticích nedaleko Pardubic. Tam vzniká i Expozice pardubického letectví. Slavnostní otevření proběhne v pátek 17. května od 17 hodin, kdy se uskuteční i krátké polétání při akci nazvané Letadla nad hradem.

„Letka Aviatické pouti vznikla již na podzim roku 2019 a již tehdy jsme měli plány do budoucna a připravovali jsme se s naším prvním letadlem, UL replikou letadla Nieuport 11, na premiéru na Aviatické pouti 2020. Nikdo z nás si tehdy nedokázal představit, co nastane. Dnes všichni víme, jaká byla nařízena plošná opatření, která změnila životy téměř na celém světě, a proto narušení nějaké Letky AP je z toho pohledu zcela nepodstatnou záležitostí. V současné době však Letka AP nabírá sílu k novému rozletu," říká iniciátor vzniku letky a jeden z organizátorů Aviatické pouti Jan Rudzinskyj a pokračuje: „Za ty čtyři roky uběhlo sice hodně času, ale myšlenka na vznik letky zrála dlouho, tak jsme se našeho cíle nevzdávali a v malém týmu jsme pracovali na vytvoření celkové koncepce toho, čeho bychom chtěli dosáhnout. Rozšířila se nám i sbírka letadel a diváci na nedávném leteckém dnu v Plasích se mohli seznámit v předpremiéře s trojicí našich strojů. Vedle Nieuportu to byl Aviatik-Berg D.I a Morane-Saulnier MS.139. Vedle toho máme ve sbírce v Kuněticích i dva Blérioty. Ty jsou zatím v neletovém stavu, ale počítáme s jejich zprovozněním.

S přibývajícími letadly v Letce AP počítáme s naší větší aktivitou a máme pochopitelně i další plány, se kterými budeme veřejnost postupně seznamovat. Určitě mohu prozradit, že vedle letové činnosti je naším cílem, společně s Pardubickým krajem, i vybudování ‚živého‛ leteckého muzea v Pardubicích, které jsou právem považovány za kolébku českého letectví. Zatím v Kuněticích tvoříme Expozici pardubického letectví s panelovou prezentací připomínající bohatou historii pardubického létání. Počítáme, že bude zpřístupněna několikrát do roka při příležitosti dnů otevřeného hangáru, při kterých vždy uspořádáme akci Letadla nad hradem. 

Protože kapacita na letišti je velice omezená a parkování více aut je tam značně problematické, tak jsme se rozhodli, že budeme létat okruhy kolem krásného hradu Kunětická hora a diváci budou moci sledovat letadla z hradeb. Je to styl prezentace, který asi není provozován nikde na světě.  

Nebude se jednat o letecký den, ale o krátké asi půlhodinové létání, při kterém budeme prezentovat naše letadla v neobvyklém prostředí. Věříme, že tento formát diváky zaujme a z akce se stane tradice. Na závěr ještě doplním, že létat se bude jen za příznivého počasí. Současně prosíme návštěvníky, aby dodržovali návštěvní řád hradu Kunětická hora," dodává Jan Rudzinskyj.  

Autor: Jan Rudzinskyj
Foto: Petr Kolmann
Zdroj: AVIATICKÁ POUŤ