Zlepšení údržby trávníků v Tyršových sadech pomocí robotických sekaček

Pardubice – Aktuálně probíhá v Tyršových sadech instalace dobíjecích stanic pro robotické sekačky.

„Po zkušebním provozu na podzim loňského roku jsme se rozhodli pro zakoupení dvou robotických sekaček Belrobotics, které by měly sekat asi polovinu pobytových trávníků v Tyršových sadech", sdělila Klára Sýkorová, místopředsedkyně akciové společnosti Služby města Pardubic.

Pomocí těchto sekaček se zlepší údržba pobytových trávníků. Sekačky jsou bateriové a na rozdíl od běžně používaných sekaček naprosto bezhlučné a neobtěžují návštěvníky parku spalinami z motorů. Další jejich výhodou je, že pracují, kromě doby nabíjení, prakticky neustále, a tak posekají trávník mnohem častěji, než je obvyklé při běžné údržbě. Spolu s ostrými sekacími břity to pro trávník znamená menší stres (odřezává se opravdu jen malý kostek trávy a řez je ostrý) což ve výsledku znamená nižší výpar a hustší trávník.

„Mám velkou radost, že v Tyršových sadech jsou nyní využívány moderní robotické sekačky, které pro nás nainstalovaly a provozují Služby města Pardubic a.s. Vážím si naší spolupráce, protože nám umožňuje přinášet významný pokrok v péči o zelené plochy. Robotické sekačky zajišťují efektivnější údržbu, snižují hluk a emise, a tím přispívají k čistějšímu a příjemnějšímu prostředí pro všechny návštěvníky parku. Jsem přesvědčen, že tato inovace výrazně zlepší kvalitu našich veřejných prostranství a přinese návštěvníkům lepší zážitek z pobytu v Tyršových sadech. Děkuji Službám města Pardubic a.s. za jejich úsilí při realizaci této inovativní technologie", uvedl Filip Šťastný, starosta Městského obvodu Pardubice I.

„Moc si vážíme spolupráce s Městským obvodem Pardubice I, zejména v oblasti Tyršových sadů, které jsou výkladní skříní pardubické zeleně", dodala na závěr Klára Sýkorová.

Sekačky budou jezdit v části parku ke zdymadlu a budou občas na vymezených úsecích přejíždět i cestičky. Jsou vybaveny pěti sonary, které v kombinaci se senzory umožňují detekci jakýchkoliv překážek. Při nadzvednutí se vypínají a posílají signál o zastavení a aktuální poloze obsluze.

Autor: Žaneta Jakešová
Zdroj a foto: Služby města Pardubic a.s.