Na žádost krajské hygienické stanice se hasiči zapojili do trasování…

KRAJ – Od začátku pandemie Covid-19 již uplynulo hodně času. Spektrum naší činnosti se během této doby razantně proměnilo. Od prvotního úkolu, kterým byla distribuce desítek tun ochranných pomůcek, přes odběrový mobilní tým nebo nasazení v nemocnicích se nyní hasiči v Pardubickém kraji zaměří na pomoc hygienikům s včasným trasováním.

„Do trasování se zapojujeme na žádost krajské hygienické stanice. Pro trasování bude proškoleno dohromady 18 příslušníků. Pomáhat budou příslušníci jak z krajského ředitelství, tak ze všech čtyř našich územních odborů," řekl plk. Mgr. Aleš Černohorský, ředitel HZS Pardubického kraje.

Celkem 18 vybraných příslušníků Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje se tento týden podrobují školení, aby mohli v souvislosti s koronavirem obvolávat a trasovat osoby formou tzv. prvních kontaktů. Krajské hygienické stanici Pardubického kraje začnou hasiči takto pomáhat už od 25. listopadu. 

V týmu tzv. „trasovačů" jsou příslušníci HZS Pardubického kraje. Jejich úkolem bude se spojit s pozitivně testovanými lidmi a vyhledat osoby, které by mohly být potenciálně ohroženy nákazou koronavirem.

"Tým trasovačů bude nasazen dle požadavků krajské hygienické stanice a možností našeho hasičského záchranného sboru, a to povětšinou v pracovní době," uvedl plk. Ing. Josef Jelínek, náměstek krajského ředitele pro úsek prevence a civilní nouzovou připravenost HZS Pardubického kraje.

Školení v systému Daktela je pod vedením zkušených epidemiologů z krajské hygienické stanice. Hasiči tak začnou přispívat, s působností pro celé území Pardubického kraje, ke včasnému zachycení, testování a izolaci osob potenciálně nakažených nemocí Covid-19. Budou součástí trasovacích center k vytipování kontaktů.

Daktela je systém, který používají hygienici pro snadné obvolání pozitivních osob a osob, které s nimi byly v kontaktu. U pozitivních osob zjišťují volající údaje, které následně zaznamenávají do online formuláře. Všechna data se pak automaticky v systému ukládají a automaticky tvoří formuláře pro jejich kontakty (tedy kontakty lidí, se kterými přišla nakažená osoba do styku).

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubický kraj
Zdroj a foto: HZS Pardubický kraj