Filmaři obhlíželi technické unikáty i centra měst v Pardubickém kraji

KRAJ – Náš region si v minulých letech oblíbily filmové štáby hlavně kvůli historickým památkám a krásné přírodě. Aby se v budoucnu v Pardubickém kraji točily další snímky, uspořádala filmová kancelář East Bohemia Film Office (EBFO) ve spolupráci s Czech Film Commission na začátku října lokační obhlídky. Díky nim se účastníci mohli podívat na méně známá místa, která lákají na jiný druh genia loci, než jsou filmaři zvyklí.

Filmová kancelář EBFO je součástí Destinační společnosti Východní Čechy a propaguje Pardubický kraj jako atraktivní filmovou destinaci. Slouží také jako spojka mezi filmaři, místními institucemi a lokacemi. Proto každý rok pořádá prohlídky možných míst, která by mohla štáby oslovit. Letošním tématem byl civilní život a technické unikáty východních Čech. Lokační manažeři, skauti a scénáristé navštívili například Ústí nad Orlicí s řadou historických i soudobých zajímavých budov, statek v Přívratu z dob první republiky, Českou Třebovou, Choceň či Pardubice se (staro)novou dominantou nedávno otevřených Automatických mlýnů.

Tuto akci se snažíme každoročně opakovat, je jedním z nástrojů, jak upozornit filmové profesionály na zajímavé lokace v našem kraji. Obhlídek se mohou zúčastnit lokační manažeři, skauti, producenti, scénáristé, režiséři, dokumentaristé či filmoví architekti. Podle účastníků byla letošní location tour doslova našlapaná zajímavými místy, nejvíce se líbily orlickoústecká nemocnice, tamní Klubcentrum a samozřejmě Automatické mlýny. Namísto přírody a památek jsme se jim snažili ukázat hlavně technické objekty a prostředí, kde by se mohlo také natáčet. Naším cílem je, aby filmaři věděli, že se u nás nachází řada zajímavých míst k natáčení, že jim jsme připraveni pomoci s hledáním lokací a stojíme o to, aby se k nám vraceli a podporovali místní ekonomiku," uvedl radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř s tím, že důležité je pro štáby i navázání kontaktů s EBFO, která jim může pomoci s hledáním komparzistů.

_autotone

Jak k nám přilákat filmaře? Pomoci mohou zkušenosti z Rakouska a Německa

Na sklonku září se na filmovém festivalu Finále Plzeň uskutečnilo tradiční setkání filmových komisařů z regionálních filmových kanceláří a zástupců Czech Film Commission, kde si předávali zkušenosti z praxe. „Jednání bylo o úspěšných modelech fungování filmových kanceláří, které známe z Rakouska a Německa. V těchto zemích mají jednodušší systém povolování, takže tam častěji míří štáby natáčející reklamní spoty. Je to logické, čím menší administrativa a překážky, tím lepší podmínky pro práci. I to je pro nás zajímavá příležitost a chceme to více řešit," dodává radní Krejčíř.

Že díky spolupráci vznikají v našem regionu kvalitní moderní filmy, potvrzuje snímek Brutální vedro pardubického rodáka a producenta Ondřeje Lukeše. Ten na filmovém festivalu v Plzni získal Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film. Pardubický kraj jeho vznik podpořil i finančně.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj