Bronz zůstává doma! Češi si spravili chuť výhrou nad Řeckem…

Byla to dřina, ale třetí nejcennější kov z hokejbalového šampionátu nikam nepoputuje. Reprezentanti České republiky zvládli poslední zápas na turnaji, v němž proti Řecku usilovali o bronzové medaile. Hráči se lvíčkem na prsou rozjeli tažení za výhrou v první třetině, během níž získali náskok 2:1, po třiceti minutách to bylo dokonce 4:2 pro domácí borce. Ačkoli Řecko na začátku posledního dějství vývoj zdramatizovalo, vyrovnat nestihlo. Češi zvítězili 4:3 a jsou bronzoví!

Čeští hokejbalisté začali bitvu o bronz bez ostychu. Končila teprve druhá minuta zápasu a Lukáš Soukup už poslal domácí reprezentaci do vedení, ukázkově si našel prostor pod horní tyčkou, kam míček umístil. Jenže radost Tipsport areny zmírnil přibližně o minutu později Řek Peter Arkalis, který vypálil přesně k pravé tyči Šimarovy klece. I svěřenci trenéra Kadlece měli připravenou odpověď. Přesilovou hru využil po tvrdé ráně Tomáš Kudela. Česko znovu vedlo, tentokrát 2:1 a náskok si po úvodní části neslo do kabiny.

I v prostřední patnáctiminutovce hrály důležitou roli početní výhody. Nejdříve skóroval Tomáš Rejthar během převahy pět na tři, propálil gólmana Vrettise z pozice za levým kruhem. I když po trestu pro brankáře Šimaru snížil zpátky na rozdíl jediného zásahu Nikolas Pitsikoulis, poslední slovo ve druhém dějství měli domácí oblíbenci. I Tomáš Wróbel se totiž prosadil při početní výhodě, u pravé tyčky přesměroval nahození z dálky přímo do klece. Řekové navíc dál faulovali.

Pardubické publikum zchladil studenou sprškou hned na začátku třetí periodyKevin Kuzmarski. Po osmi vteřinách hracího času napřáhl, vypálil a vstřelil třetí gól Řecka. Drama o bronzové medaile pokračovalo. Následně zamířil na střídačku český gólman Jan Šimara, jehož nahradil jmenovec Jan Jirotka. Ten měl dostatek práce, nejdříve ho prověřil Alvo, aby ve 39. minutě nastřelil tyčku Pinios. Další góly však nepadly, Česká republika porazila Řecko poměrem 4:3 a na domácím šampionátu získala bronzové medaile!

Ohlasy

Drahomír Kadlec (trenér České republiky): Světová špička se tak vyrovnala, že každý zápas je nesmírně náročný. Ať je to i proti soupeřům jako Indie, Řecko, Portugalsko. A já si vážím toho, že naši kluci to po včerejšku zvládli a dotáhli jsme to k medaili. Zklamání jsme měli v hlavě, ale každá medaile z mistrovství světa se počítá. Postupem času si kluci uvědomí, že odehráli fantastický turnaj před fantastickými lidmi, a ta medaile je odměna za práci, kterou tady odvedli.

George Vouloumanos (trenér Řecka): Každý šampionát se chceme zlepšovat. Minulý turnaj jsme skončili čtvrtí, takže jsme doufali v medaili. Měli jsme mnohem silnější tým než minule, přestože jsme přišli o několik dobrých hráčů, pár z nich bylo klíčových pro náš tým. Porazit silný tým USA byl úspěch, teď jsme bohužel prohráli se silným Českem. Už jsme to skoro měli. Potřebovali jsme ještě tak dvě minuty. Kluci dřeli na maximum a věřil jsem, že ten gól na konci urveme. Bohužel se to nepovedlo. Zkusíme to příště.

Zdroj: Mistrovství světa v hokejbale 2017