Češky mistryněmi světa, zlato získali Slováci…

Desetidenní show jménem Mistrovství světa v hokejbale 2017, které letos hostily Pardubice, je minulostí. Vítězem ženského turnaje se staly české reprezentantky, které ve finále přehrály Američanky, zlatý hattrick dokonali Slováci, kteří zvládli přestřelku s Kanadou. Letošní šampionát překonal divácké rekordy a zapsal se ozdobným písmem do kroninky hokejbalu.

Ženy

Italské hokejbalistky si z východočeských Pardubic nakonec odvezly pátou příčku. I přesto, že v základní skupině proti Britkám prohrály, v důležitém dvojzápase nepovolily ani jednu branku. Po úvodním výsledku 3:0 byl průběh hry v závěrečném zápase turnaje velmi podobný. O rozdílovou a nakonec i vítěznou trefu se, stejně jako v prvním případě, postarala Nicole Corrierová. Itálie končí po vítězství 2:0 na světovém šampionátu pátá, Britky opět poslední.

O 5. až 6. místo, sobota 10. června 2017 od 8.00 hodin, malá hala Tipsport areny: ITÁLIE – VELKÁ BRITÁNIE 2:0 (1:0, 0:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 10. Corrierová (Mirachiová), 33. Mormileová (Piccittová). Vyloučení: 0:1. Bez využití.


V základní skupině britské hokejbalistky dokázaly soupeře z Itálie zaskočit a po výsledku 1:0 skončily v tabulce páté. Nyní se oba celky proti sobě postavily v souboji o konečnou pátou pozici, více se ale dařilo týmu z Itálie. Stejně jako v prvním případě, i nyní se v Malé hale prosadilo pouze jedno mužstvo. Na gól Corrierové ze druhé třetiny navázaly ještě Mormileová a Delenardová. V dvojzápase o konečné páté místo vyhrála úvodní duel Itálie poměrem 3:0!

O 3. až 4. místo, sobota 10. června 2017 od 8.30 hodin, velká hala Tipsport areny: KANADA – SLOVENSKO 5:0 (1:0, 2:0, 2:0).
Branky a nahrávky: 2. Rattrayová (Desmierová, Pickfordová), 30. Rattrayová (Francisová, Swansonová), 30. Kuriová, 38. Keanová (Marszová), 42. Kuriová (Traversaová, Keanová). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0.


Poprvé v historii získaly české hokejbalové reprezentantky titul mistryň světa!. Ve finále Češky nastoupily proti USA, které překvapivě v semifinále skolily favorizovanou Kanadu. Po bezbrankové první třetině se obě mužstva jednou prosadily ve druhé části utkání. Ve třetí třetině se Češky dostaly dvakrát do vedení, Američanky však pokaždé našly odpověď. Prodloužení trvalo pouhých 55 sekund. Pak se prosadila Aneta Lédlová a vystřelila zlato pro Českou republiku!

Sobota 10. června 2017 od 11.30 hodin, velká hala Tipsport areny: ČESKÁ REPUBLIKA – USA 4:3 v prodloužení (0:0, 1:1, 2:2 – 1:0).
Branky a nahrávky: 28. Křížová, 32. Němcová (Lédlová), 34. Kubínová (Patočková), 46. Lédlová (Kosinová) – 17. Foleyová (Bronsonová, Fradeová), 32. Strohmierová (Fradeová, Stewartová), 44. Pfundtová (Stewartová, Bronsonová). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 3256.


Konečné pořadí ženského turnaje

 1. Česká republika
 2. Spojené státy americké
 3. Kanada
 4. Slovensko
 5. Itálie
 6. Velká Británie

 

Nejužitečnější hráčka: Kateřina Zechovská (Česká republika)

Nejlepší střelkyně: Jamie Lee Rattrayová (Kanada)

Nejlepší brankářka: Zuzana Tomčíková (Slovensko)

Nejlepší obránkyně: Kristen Coozeová (Kanada)

Nejlepší útočnice: Denisa Křížová (Česká republika)

All star tým: Rachel Jacksonová (Velká Británie) – Veronika Volková (Česká republika), Stephanie Cabanová (USA) – Taylor Stedmanová (USA), Lucie Manhartová (Česká republika), Alicia Furletti Blomberg (Itálie)

Cena fair play: Velká Británie

 

Muži

Leckdo by si mohl myslet, že souboj o deváté místo příliš atraktivní hokejbal nenabídne. To však nebyl případ souboje mezi Finy a Italy. Zpočátku sice oba týmy chvilku vyčkávaly, co ten druhý předvede, ještě v průběhu první pětiminutovky se ale osmělily. Útočné kombinace nabídly zajímavé šance na obou stranách, lépe je ale dokázali využívat hokejbalisté Suomi. Ti nakonec také zvítězili poměrem 6:3 a přebrali pohár za 9. místo. Italové skončili na letošním šampionátu desátí.

O 9. až 10. místo, sobota 10. června 2017 od 10.30 hodin, malá hala Tipsport areny: FINSKO – ITÁLIE 6:3 (3:1, 1:1, 2:1).
Branky a nahrávky: 6. Pukema (Väänänen, Pohjola), 10. Kangas (Sirkkala, Leppäniemi), 13. Sirkkala (Uusimäki, Kangas), 20. J. Viitanen (Juvani, S. Pietsalo), 34. Pietsalo (Pohjola), 45. Leppäniemi (Kangas, Sirkkala) – 6. Di Giacomo (Bowers, Cerone), 26. Peragine (Velenosi, Fiacconi), 37. Bowers. Vyloučení: 4:6, navíc Fiacconi (Itálie) 10 minut osobní trest. Využití: 3:0.


Utkání Švýcarska s Indií skončilo kontumačním vítězstvím alpské země.

O 7. místo, sobota 10. června 2017 od 13.00 hodin, malá hala Tipsport areny: ŠVÝCARSKO – INDIE 5:0.


Byla to dřina, ale třetí nejcennější kov z hokejbalového šampionátu nikam nepoputuje. Reprezentanti České republiky zvládli poslední zápas na turnaji, v němž proti Řecku usilovali o bronzové medaile. Hráči se lvíčkem na prsou rozjeli tažení za výhrou v první třetině, během níž získali náskok 2:1, po třiceti minutách to bylo dokonce 4:2 pro domácí borce. Ačkoli Řecko na začátku posledního dějství vývoj zdramatizovalo, vyrovnat nestihlo. Češi zvítězili 4:3 a jsou bronzoví!

O 3. místo, sobota 10. června 2017 od 14.00 hodin, velká hala Tipsport areny: ČESKÁ REPUBLIKA – ŘECKO 4:3 (2:1, 2:1, 0:1).
Branky a nahrávky: 2. Soukup (Špaček, Štěpáník), 9. Kudela (Wróbel), 22. Rejthar (Bílý, Kubeš), 27. Wróbel (Fejfar, Kruček) – 4. P. Arkalis (Kakivelos), 24. Pitsikoulis (Kuzmarski, Vagenas), 31. Kuzmarski (Pitsikoulis, Hinios). Vyloučení: 6:6. Využití: 3:1. Diváci: 5227.


Tým Spojených států amerických se po překvapivém vypadnutí ve čtvrtfinále s Řeckem rozhodl, že si alespoň dokráčí pro páté místo. Včera porazil Švýcarsko 6:3, dnes po třech gólech ve druhé třetině vedli nad Portugalskem 3:1. Američané měli více ze hry po celý, i když šance byly k vidění na obou stranách. Důležitou součástkou výhry Spojených států byl gólman Jonathan Rethage a také Jorden Senecal a Josh Merchant, kteří zařídili dva rychlé góly ve druhé periodě za dvacet vteřin. Ve třetí části už to byla jasná dominance Spojených států, kteřá přidali dalších pět branek a berou celkové páté místo po vítězství 8:2, Portugalsko končí šesté.

O 5. místo, sobota 10. června 2017 od 15.30 hodin, malá hala Tipsport areny: USA – PORTUGALSKO 8:2 (0:0, 3:1, 5:1).
Branky a nahrávky: 17. Merchant (Ruiz), 17. Senecal (Merchant, Bayne), 27. Ruiz, 35. Hickey (Ruiz, Housser), 37. Sullivan (Hildreth), 37. Sullivan (Daugherty, Bayne), 43. Senecal (Carter), 44. Bayne (Gregory) – 19. David (MacBeth), 39. C. Creador (Duarte, MacBeth). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0.


Poslední utkání v pořadí dvanáctého mistrovství světa v hokejbalu nabídlo parádní podívanou, přehlídku desíti branek, skvělých brankářských zákroků a nespoutanou slovenskou radost. Obhájci titulu ze Slovenska dokázali ve východočeských Pardubicích dokonat zlatý hattrick i přesto, že si v zápase promarnili tříbrankové vedení! Rozhodující trefu vsítil v přesilové hře 115 vteřin před koncem Patrik Svitana a rozhodl o tom, že Slováci po výsledku 6:4 získali zlaté medaile potřetí v řadě!

Finále, sobota 10. června 2017 od 17.00 hodin, velká hala Tipsport areny: SLOVENSKO – KANADA 6:4 (3:2, 1:2, 2:0). '
Branky a nahrávky: 1. Martinusík (Rampáček, Titka), 1. Hrivnák (Maděra), 8. Oravec (Bujdák, Hrivnák), 29. Rampáček (Titka, Kollár), 44. Svitana (Bujdák, Oravec), 45. Hrivnák (Oravec, Svitana) – 8. Laurencelle (Martel, B. Yetman), 9. Martel (Escott, Du. Kelly), 27. Martel (Azevedo, Laurencelle), 28. Power (O'Keefe, Dy. Kelly). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:2. Diváci: 4150.

 

Konečné pořadí A skupiny

 1. Slovensko
 2. Kanada
 3. Česká republika
 4. Řecko
 5. USA
 6. Portugalsko
 7. Švýcarsko
 8. Indie
 9. Finsko
 10. Itálie
 11. Francie
 12. Haiti

 

Nejužitečnější hráč: Stanislav Petrík (Slovensko)

Nejlepší střelec: Danick Martel (Kanada)

Nejlepší brankář: Stanislav Petrík (Slovensko)

Nejlepší obránce: Jan Pospíšil (Česká republika)

Nejlepší útočník: Danick Martel (Kanada)

All star tým: Lukáš Heczko (Česká republika) – Brian Szolga (Kanada), Patrick O´Keefe (Kanada) – Kevin Kuzmarski (Řecko), Patrik Svitana (Slovensko), Jaroslav Martinusík (Slovensko)

Cena fair play: Finsko

 

Konečné pořadí B skupiny

 1. Hong Kong
 2. Velká Británie
 3. Arménie
 4. Kajmanské ostrovy
 5. Libanon
 6. Bermudy

 

Nejužitečnější hráč: Martin Domian (Francie)

Nejlepší střelec: Alexandre Haddad (Libanon)

Nejlepší brankář: Jean Francios Aumais (Arménie)

Nejlepší obránce: Eric Armstrong (Kajmanské ostrovy)

Nejlepší útočník: Paul-Arthur Plaisir (Haiti)

All star tým: Brian Marchetti (Velká Británie) – Tom Worthington-White (Bermudy), Fabrice Décosse (Haiti) – Jess Tanguy (Francie), Christopher Morrison (Velká Británie), Lokki Kwan (Hong Kong)

Cena fair play: Velká Británie

 

Zdroj: Mistrovství světa v hokejbale 2017
Foto: www.pardubice2017.com