Ve výstavním centru Ideon v Pardubicích uskuteční krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji…

Pardubice – Účast na největší, nejprestižnější a nejtěžší soutěži na světě pro středoškoláky ISEF (International Science and Engineering Fair) v americké Atlantě nebo studijní cesta do Francie jsou hlavní ceny XIV. ročníku soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, jejíž krajské kolo proběhne 16. a 17. března 2022 ve výstavním centru IDEON v Pardubicích. Cílem soutěže, nad kterou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, je především podpořit u co největšího počtu žáků základních a středních škol v regionu profesní zájem o studium vědeckých a technických oborů.

„Jsem moc rád, že se po delší covidové přestávce může další ročník Festivalu vědy a techniky uskutečnit a velmi se na něj těším. Osobně ho považuji za jednu z nejdůležitějších akcí v našem krajském školství, které se skvěle daří vzbuzovat v žácích zájem o vědecké a technické obory. Pevně věřím, že i letos se máme na co těšit a jsem zvědavý, co si pro nás žáci připravili," uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za školství Josef Kozel.

Soutěž Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji je součástí Programu vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory. V letošním roce probíhá již XIV. ročník a pořádá jej Asociace pro mládež, vědu a techniku, AMAVET, z. s. ve spolupráci s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice a další partnery od roku 2006. I přes negativní dopad koronavirové pandemie v letech 2020 a 2021 se krajského kola zúčastní 100 autorů celkem 70 vědeckých a technických projektů, kteří postoupili z okresních kol v Lanškrouně a Pardubicích.

Soutěž se koná ve středu 16. března 2022 od 10 do 15 hodin a ve čtvrtek 17. března 2022 od 9 do 14 hodin, kdy proběhne slavnostní vyhodnocení a předání cen. V kategorii JUNIOR je hlavní cenou krátkodobá odborná stáž ve Francii pro 30 autorů nejlepších projektů, v kategorii Středoškoláků autoři nejlepších projektů postoupí do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET, ze kterého mají možnost dále postoupit do soutěže ISEF 2022 v USA. V minulých ročnících se žáci z regionu výborně umístili na mezinárodních soutěžích.

Souběžně se soutěží vědeckých a technických projektů proběhne IX. ročník celostátní robotické soutěže RoboRAVE, do které se přihlásilo 15 týmů v kategorii JUNIOR a 18 týmů v kategorii Středoškolák. Vítězný tým se zúčastní mezinárodní soutěže RoboRAVE International.

Do soutěže se zapojují i výrobní společnosti z našeho regionu s vysokým inovačním potenciálem. Patří mezi ně Contipro Group, Buhler, s.r.o. Žamberk i firmy sdružené v konsorciu na podporu vědeckých a technických zájmů dětí a mládeže v Lanškrouně.

Foto ilustrační Amavet 2019
Zdroj: Pardubický kraj