Varování před vysokými teplotami nepomohlo. Strážníky zaměstnávali opilí lidé i zvířata ponechaná na slunci

Pardubice – Česká republika má za sebou nejteplejší víkend. I přes četná upozornění na vedra i doporučení, čeho se vyvarovat, a jak se chovat se našli jedinci, nad jejichž jednáním zůstal rozum stát. Během víkendu přijali strážníci hned tři oznámení na zvířata, která byla ponechána na slunci.

Jorkširského teriéra přivázaného u nákupního centra k dopravní značce na přímém slunci odvázal sám oznamovatel a psa odvedl do stínu. Informoval strážníky, ale ještě před jejich příjezdem se odstavil majitel, kterému nálezce po náležitém poučení malého psíka vrátil. Podobné to bylo i v případě Německého ovčáka, který na přímém slunci čekal uvázaný u jednoho z hypermarketů. I tam byl majitel nakonec rychlejší než příjezd strážníků.

Skutečně horké chvíle si museli vytrpět psi uzavření v dodávce u fotbalového stadionu. Majitel byl uvnitř na právě probíhajícím  utkání a čtyři psy loveckého plemene ponechal ve vozidle. V autě byli jednotlivé kotce, v kterých byli psi uzavřeni. Dodávka odstavená na přímém slunci měla sice pootevřená boční okénka, uvnitř byl pak puštěný větrák, který do vozidla vháněl venkovní vzduch.  Strážníci nechali urychleně vyhlásit registrační značku s výzvou, ať se řidič okamžitě dostaví k vozidlu. Přišel vzápětí a psy z horké výhně vypustil ven. Po nezbytném poučení a důrazném upozornění na všechna rizika, čeká majitele ještě jednání se správním orgánem, kam strážníci přestupek předali. Poděkování náleží všem oznamovatelům,  to největší pak tomu poslednímu. Díky jeho telefonátu se psům dostalo včasné pomoci.

Alkohol a horko bylo také spouštěčem mnoha hádek a strkanic. Strážníci řešili během víkendu hned dvanáct podnapilých osob. Ve dvou případech to byly alkoholem posilněné páry. U první dvojice došlo na klasické výčitky a pak větu „Sbal se a odejdi!" Muž, který měl v sobě skoro dvě a půl promile si ale postavil hlavu a zůstal v bytě. Jeho partnerka proto zavolala strážníky. Ti celou situaci celkem rychle vyřešili. Muž si vzal své věci a odešel. Žena byla poučena o dalším postupu včetně sdělení, že by své problémy měli řešit s čistou hlavou. 

K dalšímu výjezdu byli strážníci přivolání ostrahou jednoho hotelu. Při hádce totiž došlo ke strkanici a vlivem alkoholu i horší koordinaci pohybu, žena upadla na rám okna, při kterém utrpěla drobné tržné poranění na hlavě. Strážníci zjistili, že opilí jsou oba aktéři. Žena nadýchala 2 promile, muž pak 2,7 promile. Pracovník ostrahy, který byl u incidentu jako první, poskytl ženě první pomoc a zavolal jí záchranku. V přítomnosti strážníků byli již oba aktéři naprosto klidní a nic řešit nechtěli. I tak je strážníci seznámili s dalším postupem a faktem, že přestupek postoupí správnímu orgánu. 

Nechyběla ani kategorie opilých jednotlivců. Osmatřicetiletý muž nadával na všechny strany a naprosto všem na hlavním nádraží. Protože jeho agresivita narůstala, hlídka rozhodla o střízlivění pod lékařským dohledem. Ze své agresivní dvou a půl promile velké opice se jel muž vyspat na záchytku. Tam skončil i osmapadesátiletý muž, kterému pro změnu alkohol podtrhl nohy. Bezvládně ležícího jej strážníci našli ležet na chodníku v Polabinách. 

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice