Unikátní replika letounu Caudron na Aviatické pouťi…

Pardubice – Letový program Aviatické pouti přináší každoročně průřez vývojem letectví od samých počátků až po současnost. Pochopitelně i letošní devětadvacátý ročník, který se na pardubickém letišti uskuteční 1. a 2. června, nebude výjimkou. Letos se mezi vystupujícími letadly představí také zajímavý stroj, který zaujme nejen vzhledem, ale také skutečností, že v loňském roce s ním pilot Vladimír Handlík z mladoboleslavského Leteckého muzea Metoděje Vlacha uskutečnil unikátní přelet do Francie.

„Prosté sdělení, že někdo doletěl do Francie a zpět dnes jistě nezapůsobí nijak fantasticky, ovšem obdiv k pilotovi začne mít každý již při prvním letmém pohledu na létající aparát, se kterým se Vladimír Handlík do Francie vydal. Laicky se to dá popsat trocha plátna, spousta žbrdlení a hvězdicový motor uchycený v přídi malé trupové gondoly. V jejím otevřeném prostoru odvážný aviatik trávil dlouhý čas při etapovém přeletu. Uvážíme-li, že cestovní rychlost tohoto dvouplošníku se pohybuje kolem devadesáti kilometrů v hodině, tak k pilotovi rázem vzhlížíme s obdivem," říká letecký publicista Petr Kolmann z časopisu AeroHobby a pokračuje: „Tím strojem, se kterým se Vladimír Handlík ve svých sedmdesáti létech do Francie vydal, je UL replika francouzského letounu Caudron G.3 z období první světové války. A je jistě zajímavé, že na Caudronech G.3 uskutečnilo v období první světové války výcvik také několik pilotů českého původu bojujících ve Francii."

Caudron / Foto Petr Kolmann
« z 3 »

Několik slov k samotnému vystoupení v Pardubicích dodal ještě Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti: „I když se jedná o letoun z období první světové války, do velkoprostorové scény z tohoto období ho nezakomponujeme a bude mít samostatné vystoupení. Vzhledem k tomu, že se jedná o premiéru tohoto typu na Aviatické pouti a zároveň o zcestovalý stroj s příběhem, tak si samostatné vystoupení jistě zaslouží. Věříme, že bude přát počasí a sluneční paprsky krásně rozzáří plátěný potah tohoto unikátu a tím se ještě více umocní zážitek z jeho vystoupení. Z důvodu jiných povinností však již teď víme, že Caudron G.3 bude vystupovat pouze v sobotu 1. června."

Ostatní letadla z letového programu Aviatické pouti budou vystupovat po oba dny a pro návštěvníky pardubického letiště bude 1. a 2. června připraven zajímavý letecký a pozemní program. Více na www.aviatickapout.cz

Zdroj a foto: Sdružení Aviatické Pouti