Společnost DAKO-CZ se na indickém trhu daří, získává nové projekty…

Chrudimsko – Brzdové vybavení pro celkem 760 vozů typu LHB začne třemošnická společnost DAKO-CZ, a.s. dodávat od letošního června do Indie. Zakázka navazuje na již realizované projekty od roku 2018. Pro indickou společnost Escorts Limited Faridabad dodalo DAKO-CZ celkem 1630 sad brzdového vybavení za několika stovek milionů korun. Indický trh se v posledních letech podílí na celkovém obratu společnosti více než z pětiny.

„Na indickém trhu DAKO-CZ, a.s. začalo působit již v roce 2006, postupně se obchodní aktivity rozvíjely a aktivně se dodávkám věnuje od roku 2015. O velkém potenciálu tohoto teritoria vypovídají nejen realizované, ale i nové projekty brzdového vybavení pro LHB (Linke Hofmann Busch) vozy. Indie patří mezi země s velmi hustou železniční sítí a za poslední tři roky se zakázky z této země podílejí 22 procenty na obratu naší společnosti," uvádí Dagmar Matúšová, generální ředitelka DAKO-CZ.

Osobní vozy jsou konstruovány pro maximální rychlost 160 km/h, jsou vyrobeny z nerezové oceli a jejich vnitřní část je z hliníku. Jsou anti-teleskopické, to znamená, že by se při kolizi neměly převrátit. V Indii jsou vozy vyráběny několika výrobci, mezi které patří například Rail Coach Factory Kapurthala, Integral Coach Factory Chennai, Modern Coach Factory Raebareli, přičemž velmi často dochází k jejich modernizaci a je kladen vysoký důraz na bezpečnost na železnici.

„Indie patří mezi TOP 5 nejatraktivnějších investičních destinací s nejrychleji rostoucí ekonomikou světa a tohoto potenciálu je nutno využít nejen v oblasti prvovýroby, ale i servisu a prodeje náhradních dílů, z něhož pro naši společnost po dobu životního cyklu brzd plynou významné a navíc zaručené příjmy," doplňuje Dagmar Matúšová. Vozy, pro něž DAKO-CZ již dodávalo a nově dodá brzdové vybavení, jsou provozovány Indickými drahami a jezdí prakticky po celé Indii.

Nová objednávka zahrnuje 640 brzdových sad pro AC/NON AC, tedy klimatizované a neklimatizované vozy, 80 brzdových sad pro Power cars, což jsou vozy s elektrickým generátorem, a 40 brzdových sad pro Parcel van, tedy poštovní vozy. Jednotlivé sady obsahují brzdové jednotky a systém protismyku, který se skládá z vypouštěcích ventilů, řídících jednotek systému protismyku a snímače otáček. Dodávky brzdových sad bude DAKO-CZ realizovat od června 2021 do února 2022.

Indie disponuje hustou sítí železnic, jejíž základy byly vybudovány ještě za dob, kdy byla země britskou kolonií. Tato síť se ovšem na mnoha místech této druhé nejlidnatější a rozlohou sedmé největší země světa postupně dostala do špatného stavu. V letošním roce proto vrcholí pětiletý program, jehož cílem je vybudování nových železnic, modernizace či zdvojkolejnění stávajících a jejich elektrifikace. S tím souvisí i potřeba pořízení nových vozů a příležitost pro DAKO-CZ.


O DAKO-CZ, a.s.

Společnost DAKO-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s více než 200letou tradicí. Firma s ročním obratem více než jedna miliarda korun, na kterém se ze 75 % podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Většinovým vlastníkem společnosti je společnost Czechoslovak Group a.s. Druhým akcionářem je společnost Tatravagónka Poprad a.s., nejvýznamnější výrobce nákladních železničních vozů a podvozků v Evropě. Tatravagónku spoluvlastní skupina Optifin Invest a přepravní společnost Budamar Logistics.

DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Kromě společností Siemens Mobility a Stadler Rail AG patří mezi odběratele produktů společnosti DAKO-CZ například též Tatravagónka Poprad a.s. či Škoda Transportation a.s. Kolejová vozidla s brzdovými systémy či komponenty DAKO jsou provozována nejen v Evropě, ale také například v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii, Alžírsku a Saudské Arábii, kde spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm. DAKO-CZ se tedy kromě výroby věnuje též vývoji brzdových systémů a jejich následnému servisu.

V roce 2020 otevřelo ve svých prostorách nové servisní středisko. Vzhledem k zakázkové naplněnosti rozšířila společnost v roce 2020 výrobní halu a kompletně inovovala logistiku, čímž došlo k významnému navýšení výrobní kapacity. V roce 2020 zahájilo DAKO-CZ dodávky pro nového zákazníka, španělskou společnost TALGO, konkrétně pro její soupravy určené pro Egypt. Další zakázky mířily například do Polska, Slovinska, Rakouska či Indie. V roce 2020 se DAKO-CZ umístilo na druhém místě soutěže Vodafone firma roku Pardubického kraje.

Zdroj a foto: PP Partners Prague