Soutěži v třídění odpadů O perníkovou popelnici dominují malé obce…

Pardubice – Soutěž obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici už píše historii svého 11. ročníku. Podobně jako v minulých letech hledá nejpilnější „třídiče" i skokana roku, který v meziročním srovnání zaznamenal největší posun v množství vytříděného odpadu. Soutěž pro obce v Pardubickém kraji pořádá Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. společně s Pardubickým krajem. Z Pardubic si tentokrát ceny odvážejí vítězové ročníku 2017.

Cílem soutěže je motivovat obce ke zvýšení účinnosti třídění využitelných složek odpadů i naplňovat cíle plánu odpadového hospodářství kraje. Obcím takové třídění přináší řadu výhod a bonusů, včetně finanční odměny pro vítěze soutěže. „To, že soutěž už odpočítává jedenáctý ročník a výsledky obcí v třídění odpadu jsou stále lepší, svědčí o její smysluplnosti. Osobně jsem u ní od úplného počátku a s potěšením sleduji, jak množství vytříděného odpadu rok od roku stoupá. A stejně jako v loňském roce musím poukázat na to, že lidem na vesnicích a v malých obcích jde třídění mnohem lépe než ve městech. Důvod k zamyšlení, jak ještě více třídění ve větších aglomeracích podpořit," říká Václav Kroutil, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Za jasného vítěze celé soutěže lze považovat obec Čenkovice. Ta nejen že ve své kategorii obcí do 300 obyvatel poskočila z loňského třetího místa na zlatou příčku, ale ještě se stala Absolutním vítězem soutěže. „Stále se snažíme vylepšovat sběrnou síť a pořizovat nové nádoby. Stále máme pocit, že jich je málo. Je to dáno i velkým počtem rekreantů, kteří je také využívají. Snažíme se udržovat sběrná místa čistá a udržovat kolem nich pořádek. I to je motivace. A také dvakrát ročně oslovujeme obyvatele dopisy. Přesto se občas najde PET lahev ve směsném odpadu, a to mě pak mrzí," popisuje třídění odpadů v Čenkovicích starostka Milena Vališová.

Do soutěže se automaticky zapojují obce, které jsou účastníky systému zpětného odběru a využití odpadů z obalů, které provozuje společnost EKO-KOM. Právě data z tohoto systému slouží jako podklad pro hodnocení obcí. Ty získávají jeden bod za každý kilogram vytříděného odpadu na obyvatele a rok. „Pro účely soutěže jsme obce rozdělili do tří kategorií podle počtu obyvatel, v každé kategorii finančně ohodnotíme první tři místa. Hodnotíme především výtěžnost papíru, plastu a skla a jako doplňkové hodnocení slouží například sběr nápojových kartonů, kovů atd., ale také třeba hustota sběrné sítě," popsal pravidla soutěže Stanislav Dokoupil, regionální manažer společnosti EKO-KOM.

Obce do 300 obyvatel

V kategorii nejmenších obcí zvítězily již zmiňované Čenkovice, které na první pozici postoupily z loňské třetí příčky. Za Čenkovicemi se usadila obec Plch – absolutní vítěz předchozího ročníku a na třetí hodnocené místo se vrací další z absolutních vítězů předchozích ročníků, obec Neratov.

Obce od 301 do 2000 obyvatel

Stálice v třídění odpadů, to jsou Horní Ředice. Obec zvítězila už v několika předchozích ročnících a finanční odměnu za vítězství vždy investovala do dalšího zkvalitňování systému sběru tříděného odpadu. „Evidentně se to vyplácí. Je to další motivace pro obce, jak systém sběru tříděného odpadu podporovat, budovat a rozšiřovat," komentoval výsledek Stanislav Dokoupil. Za Horními Ředicemi se umístilo město Seč následované obcí Čeperka.

Obce nad 2 000 obyvatel

V kategorii měst a obcí nad 2 000 tisíce obyvatel své vítězství obhájilo město Třemošnice, za ním následují města Litomyšl a Letohrad. Třemošnice patří k dalším tradičním úspěšným obcím, které třídění odpadů věnují patřičnou pozornost, která se vyplácí. Třemošnice dokonce v minulosti uspěla i v celostátní soutěži Křišťálová popelnice.

Skokan roku

Skokanem roku je ta obec, která se v meziročním srovnání množství vytříděného odpadu posune o nejvíce příček směrem nahoru. Za rok 2017 tento titul patří malé obci Barchov, kde je trvale hlášeno pouze 201 obyvatel, kteří se věnují především zemědělské výrobě.

ASEKOL a ELEKTROWIN

Pardubický kraj spolu s kolektivními systémy ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s. vyhlásil také samostatné soutěže ve sběru vysloužilého elektrozařízení.

Cena Pardubického kraje a kolektivního systému ASEKOL je udělována za nejvyšší dosaženou výtěžnost sběru drobného elektra, např. malých domácích spotřebičů, spotřební elektrotechniky, lékařských přístrojů či hraček. V kategorii obcí do 2 000 obyvatel první místo patří obci Slepotice, v kategorii obcí od 2 000 do 5 000 obyvatel městu Jablonné nad Orlicí a mezi městy nad 5 000 obyvatel zvítězila Přelouč.

Udělena byla i speciální cena za nejvyšší výtěžnost sběru elektra prostřednictvím červených kontejnerů (v přepočtu na obyvatele), kterou za rok 2017 získala obec Býšť. ASEKOL rozmístil do Pardubického kraje již téměř 230 červených kontejnerů a ve svém úsilí nehodlá polevovat. „V loňském roce se podařilo do ulic města Pardubice rozvést dalších 33 červených stacionárních kontejnerů a nyní budeme uspokojovat poptávku menších měst. Konkurence v soutěži bude tedy stále vyšší a šanci mají i menší obce," říká Karel Vítek, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Pardubický kraj.

Kolektivní systém ELEKTROWIN pak hodnotí nejvyšší dosaženou výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení za rok 2017 ve skupině malých a velkých domácích spotřebičů a elektrického nářadí v kategoriích obcí do 2000 obyvatel a nad 2000 obyvatel. V první kategorii zvítězila obec Sobětuchy, v druhé město Proseč. Také ELEKTROWIN uděluje speciální odměnu, a to obci s nejvyšším meziročním procentuálním nárůstem sběru nechlazení. Tuto odměnu za rok 2017 získala obec Damníkov.


PERNÍKOVÁ POPELNICE 2017

KATEGORIE DO 300 OBYVATEL

1. místo obec Čenkovice 80.000,- Kč

2. místo obec Plch 45.000,- Kč

3. místo obec Neratov 25.000,- Kč

 

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL

1. místo obec Horní Ředice 80.000,- Kč

2. místo obec Seč 45.000,- Kč

3. místo obec Čeperka 25.000,- Kč

 

KATEGORIE NAD 2 000 OBYVATEL

1. místo město Třemošnice 80.000,- Kč

2. místo město Litomyšl 45.000,- Kč

3. místo město Letohrad 25.000,- Kč

 

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ obec Čenkovice

SKOKAN ROKU obec Barchov 20.000,- Kč

 

CENA KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL obec Slepotice 10.000,- Kč

KATEGORIE DO 5 000 OBYVATEL město Jablonné nad Orlicí 15.000,- Kč

KATEGORIE NAD 5 000 OBYVATEL město Přelouč 20.000,- Kč

SPECIÁLNÍ ODMĚNA ASEKOL obec Býšť 10.000,- Kč

CENA KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL obec Sobětuchy 20.000,- Kč

KATEGORIE NAD 2 000 OBYVATEL město Proseč 20.000,- Kč

SPECIÁLNÍ ODMĚNA ELEKTROWIN obec Damníkov 20.000,- Kč

 

Zdroj a foto: Pardubický kraj