Silný vítr může opětovně rozfoukat již uhašené ohniště…

Chrudimsko – Pět jednotek hasičů zasahovalo ve středu 3. dubna ve 4.46 hodin ve Žlebských Chvalovicích, kde hořel lesní porost. Zřízeno bylo čerpací stanoviště pro doplňování vody. V 5.58 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu a zcela zlikvidován byl v 7.29 hodin. Hořel porost na rozloze 15 x 50 metrů. Na místo dorazil vyšetřovatel hasičů. 

Lesní porost tady hořel už v neděli, když vítr rozfoukal ohniště po pátečním pálení při kácení stromů. V neděli se jednalo o rozlohu 30 x 70 m porostu. Požár v obou případech propukl ve velmi těžko přístupném terénu, kamenitý a členitý svah. Hřeben Železných hor, kde skutečně velmi silně fouká vítr.

Vítr totiž velmi snadno rozfouká i ohniště, které považujeme již za vyhaslé. Takový oheň může kořenovým systémem „doputovat“ na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech, jako je to v případě požáru ve Žlebských Chvalovicích.

Silný vítr může opětovně rozfoukat již uhašené ohniště
« 1 z 4 »

Známe řadu případů vzplanutí lesa i po dvou týdnech ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení.

Od 1. března do 1. dubna (včetně) hasiči likvidovali v 6 případech požáry lesního porostu a v 15 případech se jednalo o požáry trávy a polního porostu. Nejčastějšími příčinami jsou odhozený nedopalek a pálení porostu.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, územní odbor Chrudim 

  •  
  •