Shrek v Pardubicích! Zelený zlobr s dobráckým srcem zamířil do arény…

Pardubice – Do pardubické arény dorazil v sobotu odpoledne Shrek! Zelený zlobr s dobráckým srdcem ožil na českých jevištích díky Východočeskému divadlu. Tomu se po dlouhých jednáních podařilo získat licenci k uvádění muzikálu, který sklízí úspěchy po celém světě a je inspirován prvním dílem populární filmové série.

Český překlad má vtip, ale i zbytečně moc dvojsmyslů

Českého překladu se zhostil dlouholetý dramaturg Východočeského divadla Martin Fahrner, který ve většině případů dokázal zachovat vtip a kouzlo původní filmové předlohy. Pár aktualizací je ale zbytečně prvoplánových a koketuje s dvojsmysly možná o trochu víc, než by bylo na představení určené především dětem zdrávo. 

Zejména první půlka byla navíc možná až moc ukřičená. Chvílemi to vypadalo, jako kdyby hlavní protagonisté za vydatné podpory zvukové techniky soutěžili o to, při kterém výstupu si budou dítka nejvíc zacpávat uši.

Muzikálu by prospělo zkrácení. Především první půlky

Je jasné, že přenesení muzikálového příběhu do hal má svá specifika a diváci se musí smířit s tím, že zvuk pravděpodobně nebude tak dokonalý jako v divadle, kde k nim navíc mají herci z jeviště obvykle mnohem blíž než v případě arény.

V hledišti multifukční haly se také přece jen s dětmi o něco hůře snáší i celková délka představení, jehož stopáž je s přestávkou delší než tři hodiny. Muzikálu by prospělo zkrácení především první půlky, pokud chce udržet pozornost ratolestí.

Shrek v Pardubicích! Zelený zlobr s dobráckým srcem zamířil do arény
« 1 z 5 »

Výprava vznikala v dílnách Východočeského divadla

Na druhou stranu je vidět, kolik práce a energie tvůrci do Shreka vložili. Za pozornost stojí už samotná výprava. Povedenou scénu Jaroslava Svobody a kostýmy, které navrhla Lucie Ulíková, navíc vyrobily přímo dílny Východočeského divadla.

Jedničku podtrženou zaslouží hudební nastudování pod taktovkou Františka Šterbáka. Početný živý orchestr dává Shrekovi správnou sílu, stejně tak jako sborová čísla včetně tanečních choreografií Tomáše Kuťáka.

Jiří Zonyga jako Shrek herecky příliš nepřesvědčil

Muzikál Shrek by měl ale zcela logicky těžit především z hlavní postavy celého příběhu. Režisér Roman Štolpa, který se v minulosti podílel i na divácky úspěšných muzikálech Východočeského divadla Sugar nebo Donaha!, obsadil do role svérázného zeleného hromotluka Shreka zpěváka Jiřího Zonygu. Vítěz soutěže X Factor vsadil na rockovou pěveckou polohu. Ta mu je určitě velmi blízká, ale herecky byl jeho výkon nemastný neslaný. A tak představení táhli hlavně Ivana Jirešová, která princeznu Fionu hrála i zpívala s viditelnou chutí, a Karel Zima jako velmi zábavný Oslík.  

Foto: BLUE DEER AGENCY s.r.o.

  •  
  •