Radnice po městě rozmístí další defibrilátory…

Pardubice – Několik defibrilátorů je již v provozu, další dva budou nově instalovány na sportovištích v Ohrazenicích a na Dukle. Zakoupení obou přístrojů včetně příslušenství vyšlo na necelých 90 tisíc korun a město je formou věcného daru předalo spolku FK Pardubice a Basketbalovému klubu Pardubice.

Automatizované externí defibrilátory mají pomoci při náhlé srdeční zástavě, jejich použití je navíc snadné, takže manipulaci s nimi zvládne i laik. „Včasné použití defibrilátorů před příjezdem záchranné služby může zachránit lidský život. Manipulace s nimi je navíc opravdu jednoduchá. Hlasové instrukce, které osobu poskytující první pomoc navádí krok za krokem, jsou nahrány v češtině. Na displeji jsou zároveň zobrazovány barevné animace a je zde možnost nastavit jak hlasitost, tak jas, což je výhodné zejména pro užívání defibrilátorů v různých prostředích," popisuje nové přístroje náměstek pro oblast sportu Jakub Rychtecký.

Radnice po městě rozmístí další defibrilátory
« z 2 »

Sportoviště v Ohrazenicích má v současné době v pronájmu spolek FK Pardubice, halu na Dukle pro změnu Basketbalový klub Pardubice, který v případě potřeby poskytne toto zařízení i atletům, házenkářům nebo dalším uživatelů sportoviště. Oba areály přitom patří mezi místa s vyšším celoročním využitím, proto vedení města rozhodlo o umístění defibrilátorů právě sem. Zástupci obou klubů byli navíc pečlivě proškoleni v manipulaci s přístroji a budou zajišťovat i případné doplňování defibrilačních elektrod. „Obě sportoviště v průběhu celého roku využívají mladé sportovkyně a sportovci, kteří tady pravidelně trénují. Také se zde konají různé turnaje a soutěže, které jsou přístupné i veřejnosti. Podle mého názoru jsou takovéto přístroje na veřejných místech s vysokou koncentrací osob nutností. Povinností klubů je nahlásit umístění těchto přístrojů i do mobilní aplikace Záchranka a Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje pro případné využití pro veřejnost. V případě pozorovaného kolapsu postiženého je operátor Záchranky na základě znalosti polohy pacienta schopen zajistit rychlou dostupnost přístroje," dodává náměstek Rychtecký s tím, že jeden přístroj včetně baterie a defibrilačních elektrod přišel na téměř 40 tisíc korun. Dalších zhruba 5 tisíc stálo příslušenství – nástěnná skříňka, ve které je defibrilátor uložen. „Oba přístroje přitom budou na základě darovací smlouvy v areálech umístěny minimálně po dobu čtyř let, tedy minimálně do konce roku 2022," vysvětluje Ondřej Kopecký z odboru školství, kultury a sportu.

První automatizovaný externí defibrilátor byl roku 2008 umístěn v hokejové aréně, další se nacházejí v plaveckém areálu, u městské policie, na radnici na Pernštýnském náměstí, v budovách magistrátu ve Štrossově ulici, na náměstí Republiky, v ulici U Divadla nebo v budově registru vozidel v Černé za Bory. Další dva jsou pak k dispozici i na radnicích pátého a šestého pardubického obvodu.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic