Poštovnictví se v kraji mohou učit žáci pouze na Střední škole řemesel a služeb…

Černá za Bory – Už čtvrt století Střední škola řemesel a služeb nabízí učňovské obory, jeden z nich je dokonce krajskou raritou. Na novoroční návštěvu do této školy v Černé za Bory u Pardubic se zašel podívat radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek.

Střední škola řemesel a služeb, s.r.o. v současné době nabízí čtyři tříleté obory, a to Tesař, Zedník, Elektrikář – silnoproud a Manipulant poštovního provozu a přepravy. „Již od založení se zaměřujeme pouze na učební obory, což chceme udržovat i nadále," konstatoval ředitel Milan Randák, který také dodal, že ačkoli je škola soukromá, studium na ní je bezplatné.

„V Pardubickém kraji působí v letošním školním roce celkem 13 soukromých středních škol, z toho je 7 v Pardubicích. Tyto školy jsou financovány ze státního rozpočtu prostřednictvím kraje dle počtu žáků a dále ze zdrojů zřizovatele. Jedná se o školy gymnaziálního typu, odborné střední školy, jednu speciální školu pro žáky se zdravotními postiženími, ale i o tříletá odborná učiliště," informoval radní pro školství Bernášek.

Střední škola řemesel a služeb, která žáky vyučuje v málopočetných třídách a může k nim díky tomu přistupovat individuálně, nabízí jako jediná v Pardubickém kraji obor Manipulant poštovního provozu a přepravy. Ten byl otevřen poprvé před třemi lety. „Vycházeli jsme z toho, že naše školství obecně neposkytuje dívkám tolik příležitostí k vyučení. Obor zaměřený na poštovnictví tak studují převážně dívky," řekl Milan Randák. Odborný výcvik žáci vykonávají v Pardubicích, Chrudimi, Novém Bydžově nebo i v Holicích na pobočkách České pošty, která je partnerem školy. Žáci oborů Tesař, Zedník a Elektrikář mají praxe ve školních dílnách a partnerských firmách.

Tato střední škola byla prvním soukromým učilištěm na Pardubicku zaměřující se na stavbaře. Založil ji v roce 1992 Josef Ročárek, který se tak chopil příležitosti vrátit řemeslu jeho zaslouženou dobrou pověst, za což získal v loňském roce Cenu za zásluhy o Pardubický kraj.

„Rodiče se snaží chránit své děti před fyzickou prací, ale neuvědomují si, že řemeslo má opravdu zlaté dno, protože tato země se potýká s nedostatkem jakýchkoli řemeslníků," uzavřel Milan Randák.

Zdroj a foto: Pardubický kraj