Oslavy Dne vítězství letos neproběhnou jako obvykle…

Pardubice – Řada akcí, které se měly v uskutečnit v první polovině roku, již byla v důsledku koronavirové pandemie a vládních nařízení zrušena nebo přesunuta na jiný termín. Cílem opatření zavedených v rámci nouzového stavu je předejít shlukování většímu počtu osob, přičemž tato omezení ovlivní také oslavy 8. května, Dne vítězství připomínajícího oběti padlé během druhé světové války.

Tradiční pietní akt, který se každoročně koná u pomníku Obětem 1. a 2. světové války na Zborovském náměstí, se tak letos ponese v poněkud komornějším duchu, bez veřejnosti i pamětníků. „Plně si uvědomujeme význam a odkaz tohoto výjimečného dne, ale město nemůže organizovat akci, na které se obvykle sejde několik desítek lidí většinou v seniorském věku. Věřím, že všichni pochopí, že tentokrát uctíme památku obětí druhé světové války bez slavnostního pietního aktu,“ dodává primátor Pardubic Martin Charvát, který u pomníku na Den vítězství uctí památku padlých položením věnce.

Letos tomu navíc bude již 75 let, kdy německá armáda kapitulovala. Během konfliktu, který trval šest let, zemřelo dohromady více než 60 milionů lidí, což po této stránce zapsalo druhou světovou válku do dějin lidstva jako největší válečný konflikt.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •