Někdy zkrátka stačí trpělivost a vlídné slovo

Pardubice – Během služby vyjíždí strážníci k mnoha oznámením. Některá jsou rutinní, jiná zase více akční anebo si zkrátka volající neví rady. Bez ohledu na obsah oznámení, vyjíždíme za vámi a připraveni vám pomoci.

Stálá služba například přijala oznámení od seniora (68), který uvedl, že je už týden ve svém bytě upoután na lůžko, je zesláblý, nejedl, nepil, nedokáže se zvednout a má silné bolesti na hrudi. Jedním dechem ale dodal, že se bojí jakékoliv nákazy, a proto do bytu nikoho nepustí. Strážník na tísňové lince muži vysvětlil, že strážníci i záchranáři, které na místo posílá, mu chtějí pouze pomoci, nikoli ho vystavit nebezpečí. O tom samém ujistili muže i strážníci na místě. Nejprve s ním komunikovali přes zavřené dveře, které po několika minutách nakonec muž otevřel. Stále si trval na tom, že do bytu nechce nikoho pustit, dokonce ani lékaře.

Během celého jednání bylo zřejmé, že zdravotní stav, jak jej popsal muž, neodpovídá skutečnosti. Celé oznámení se spíše zakládalo na seniorově zkreslené představě. Do procesu trpělivého vysvětlování se po příjezdu zapojili i zdravotníci, kteří po dalších několika minutách seniora nakonec přesvědčili, že vyšetření v nemocnici pro něj bude tím nejlepším. Muž nakonec s převozem souhlasil a strážníci už jen zajistili bezpečnostní doprovod.

Charlieho andílci v akci

Nepodceňujte sílu prodavaček. Jsou to ženy činu, alespoň dámy z našeho příběhu ano. V drogerii na třídě Míru zahlédl personál prodejny mladíka, který ukradl čtyři holicí strojky za 5 500 Kč. Jedna z prodavaček bez váhání vyrazila za podezřelým mladíkem, kterého sledovala. V ulici Na Hrádku se jí ale muž ztratil z dohledu. Když se prodavačka vracela zpět do obchodu, zahlédla na třídě Míru hlídku strážníků, které vše sdělila, a rozjelo se pátrání.

Díky kamerovému systému se podařilo získat fotografii podezřelého muže, kterého všechny tři prodavačky bezpečně poznaly a potvrdily, že se jedná o mladíka, který v obchodě kradl. Toto tvrzení potvrdily i kamerovým záznamem z prodejny. Vzhledem k mužově trestní minulosti, poznali strážníci jeho totožnost, kterou předali dalším hlídkám v terénu.

Za necelou hodinu se podařilo hledaného mladíka najit na Palackého třídě. Před strážníky se schoval do zázemí prodejny potravin a lahůdek. Ne však na dlouho. Za použití hmatů a chvatů vyvedla hlídka  dvaadvacetiletého mladíka ven. Ve sportovní tašce přes rameno měl dva ze čtyř ukradených strojků. Stálou službou bylo mezitím zjištěno, že je po něm vyhlášeno celostátní pátrání. O jeho další cestu se již postarala přivolaná hlídka  Policie ČR, která si přijela podezřelého muže vyzvednout. 

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice