Na Univerzitu Pardubice míří nositel Nobelovy ceny

Pardubice – Univerzita Pardubice přivítá už tuto středu nositele Nobelovy ceny. Na pozvání děkana Fakulty chemicko-technologické prof. Petra Němce vystoupí v univerzitní aule se svojí přednáškou Steps towards complex matter: Chemistry! francouzský chemik Jean-Marie Lehn.

Jean-Marie Lehn je inovátorem v oblasti organické chemie. Nobelovu cenu za chemii získal v roce 1987 společně s D. J. Cramem a Ch. J. Pedersenem za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.

„Je nám ctí přivítat na Univerzitě Pardubice vědce světového formátu, kterým profesor Lehn bezesporu je. Věřím, že jeho návštěva bude inspirací zejména pro naše mladé vědce, akademiky i studenty," říká děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Petr Němec.

Třiaosmdesátiletý Jean-Marie Lehn se narodil ve francouzském městečku Rosheim. Vystudoval Univerzitu ve Štrasburku a získal tam i doktorát. Po ročním pobytu na Harvardu, kde se mimo jiné podílel na syntéze vitamínu B12, se vrátil učit do Štrasburku. Ve své vědecké práci se zaměřil nejprve na fyzikální vlastnosti molekul a později svými syntézami a studiem intermolekulárních interakcí definoval nový typ tzv. supramolekulární chemie, která vede k vývoji nových materiálů, například senzorů. Zajímá se také o filozofii a celou profesní kariéru také o hudbu, hraje na varhany. Od roku 1980 je Lehn profesorem na Collège de France. Kromě Nobelovy ceny je profesor Lehn nositelem mnoha dalších vyznamenání a ocenění. 

KDY: středa 21. června 2023      11:00  – 12:15 hodin
KDE: Aula Univerzity Pardubice, Studentská 519 (kampus UPCE)

Přednáška bude uvedena v anglickém jazyce a je veřejně přístupná. Vstup zdarma.

Těšíme se na vás!

Autor: Mgr. Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Foto: tiutlní J. Vlasák
Zdroj: Univerzita Pardubice